Nepodceňujte nebezpečí meningokokového onemocnění u vašich dětí. I v létě se mohou nakazit.
Přispívají k tomu především nové a náhodně vzniklé kolektivy. Ty se vytvářejí zejména v rámci dětských letních táborů, hudebních festivalů, párty a diskoték. Především zde se shromažďují mladí lidé, kteří jsou mnohdy velmi fyzicky i psychicky vyčerpaní. Často nedodržují životosprávu, konzumují alkohol, drogy a kouří. Nejlepší prevencí invazivního meningokokového onemocnění séroskupiny C je očkování. V České republice existuje nová generace konjugovaných vakcín proti séroskupině C s desetiletou účinností. Očkovat se mohou děti již od dvou měsíců věku.
Nemoc se vyskytuje především mezi mladými lidmi ve věku 15 až 19 let. Vysoký výskyt je zaznamenán také u malých dětí do čtyř let. U dospělých se vyskytuje jen zřídka. Od roku 1993 do poloviny roku 2004 meningokok způsobil celkem 1610 invazivních onemocnění, z toho 177 lidí zemřelo (celková smrtnost 10,99 %). Séroskupina B způsobila 520 onemocnění, z toho 42 úmrtí (smrtnost 8,07 %), séroskupina C – 712 onemocnění, z toho 91 úmrtí (smrtnost 12,78 %). Od roku 1993 nebyla u 327 onemocnění séroskupina identifikována (38 z nich zemřelo, smrtnost 11,62 %). Od počátku letošního roku již onemocnělo invazivním meningokokovým onemocněním 61 lidí, z nichž 8 zemřelo (6 úmrtí séroskupinou B, 2 séroskupinou C).
(Zdroj - Surveillance data NRL pro meningokokové nákazy, SZÚ Praha).
Bakterii Neisseria meningitidis má v krku asi 10 procent populace. „Nosiči jsou lidé, kteří nemají příznaky nemoci a bakterie jim nezpůsobuje ani vážnější potíže. Onemocnění vyvolávají vysoce virulentní kmeny bakterií. Na začátku onemocnění jsou u řady nakažených příznaky kataru horních cest dýchacích. V předchorobí bývá udávána fyzická zátěž nebo pobyt mezi více lidmi,“ dodává MUDr. Hana Roháčová, primářka infekčního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze. „Nemoc se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének slin, kašlem, kýcháním či líbáním,“ dodává MUDr. Roháčová.
Invazivní meningokokové onemocnění probíhá ve formě zánětu mozkových blan (meningitidy) nebo jako celkové horečnaté onemocnění (sepse či septický šok). Během několika hodin nastává z plného zdraví závažný klinický stav. Mezi nejčastější příznaky meningitidy patří celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice, bolest hlavy, krku, svalů a kloubů. Poté nastupuje ospalost, zmatenost, ztuhlost šíje, vyrážka, poruchy vědomí a křeče. Zánětem bývají často postiženy i ostatní orgány, například plíce, játra a srdce. Komplikace mohou vyvolat ztrátu sluchu, slepotu, epilepsii, poškození mozku či amputace některých částí končetin.
Na světě existuje několik séroskupin bakterie Neisseria meningitidis, mezi nejznámější patří séroskupiny A, B, C, W 135 a Y. Séroskupina A se vyskytuje především v Africe a Asii, u nás pouze vzácně. Séroskupina B vyvolává 50 % onemocnění v ČR, vyskytuje se i v USA, Jižní Americe a celé Evropě. Séroskupina C způsobuje nejzávažnější formy onemocnění. V 90. letech se v České republice poprvé objevil hypervirulentní klon této séroskupiny C, který způsobuje vysokou smrtnost. Skupina Y byla zaznamenána především na území Severní Ameriky. Skupina W 135, přestože je vzácná, vyvolala epidemii mezi poutníky do Mekky v roce 2000.
Proti invazivnímu meningokokovému onemocnění sérologické skupiny C existuje nová generace očkovacích látek. Jediná dávka konjugované vakcíny zajistí ochranu na dlouhou řadu let. Některé zdravotní pojišťovny svým pojištěncům na očkování přispívají v rámci svých preventivních programů. Očkovací látka je vázána na lékařský předpis a očkování provádějí na žádost praktičtí lékaři i očkovací centra.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.