Narozeninové oslavy ratolestí jsou zde v Británii nedílnou součástí rodičovství (a zejména rodinného rozpočtu).
Tzv. birthday parties se pořádají klidně už od prvního výročí příchodu děťátka na svět, ale téměř povinné jsou spíše až ve věku, kdy potomek navštěvuje základní školu (4 - 11 let). Puberťáci mají samozřejmě také svoje parties, ale co si budeme povídat, ty už jsou trochu o něčem jiném.
Narozeninové oslavy mají strukturu, která je víceméně neměnná, ale když se trochu obmění či ozvláštní, tak se houby děje. Jsou však složky, které by se vynechávat neměly. Mezi ně patří:
Správná párty by měla mít určité téma, jež dopředu vypovídá cosi o jejím charakteru a dává návštěvníkům alespoň matnou představu o tom, co se tam asi bude dít a jak se mají obléci. Některé oslavy jsou převlékací, to znamená, že děti mají přijít v kostýmu - pozvánka dále upřesní, jestli jde o kostým libovolný nebo má být třeba princeznovský či u chlapců oblíbený pirátský. Já osobně preferuji bezkostýmové párty, protože pořídit určitý obleček leze pěkně do peněz; zvlášť když si uvědomíte, že vy klidně můžete mít oslavu v normálním oblečení, pak ale vaše dítě bude během pár měsíců pozváno (na oplátku) na x dalších mejdanů a když budou převlékací, tak shledáte, že jeden měsíc vaše dítě žadoní o kostým princezny, další měsíc piráta, poté víly a chvíli nato Spidermana. Rozhodnutí je pak na vás - buď zapláče vaše dítě, nebo vaše peněženka.
Na pozvánku je třeba uvést datum, místo, čas, kdy párty začíná a kdy končí (aby si pro děti mohli přijet rodiče, tady přece děti do 11 let nechodí samy domů). Důležité je také RSVP. To je zkratka s francouzského "répondez s'il vous plaît", což doslova znamená "prosím odpovězte", a žádá tímto pozvaného, aby dal vědět, zpravidla na níže uvedené telefonní číslo, zda přijde nebo nepřijde. V Británii patří k bontonu a dobrému vychování na RSVP skutečně reagovat, nezodpovězení je v určitých kruzích považováno za velkou neomalenost, už proto, že hostitel často potřebuje dopředu vědět, kolik lidí přifárá, aby mohl zajistit dostatek jídla.
Nevím, jak to chodí s obdarováváním přátel mezi českými dětmi nyní, ale za mých mladých let se prostě koupila nějaká kravinka za pár korun, a jaká to byla sláva. No udělat to tady, tak je to naprosté faux pas. Dárky nakupují rodiče a mělo by to být něco kvalitního, preferuje se samozřejmě hračka, ale i pěkná sada fixů má něco do sebe. Je vhodné se vyvarovat "měkkých" dárků neboli oblečení, leda že by to bylo ze značkového obchodu, to je potom v pořádku.
K dárku se samozřejmě musí přidat karta čili přáníčko (ne, že by o ni oslavenec nějak stál, ale holt je to opět ten bonton), která je dobrá alespoň k tomu, že můžete dítko donutit procvičit si psaní a oslavenec si zase naopak procvičí čtení. Řekněme si na rovinu, že ani jedné straně to neublíží.
Dar se předává slavenému dítěti hned při příchodu na oslavu, a tady pozor, změna oproti českým pravidlům, dárky se často ukládají na jedno místo a novopečený majitel si je často rozbalí až v klidu doma se svou rodinou, což je jakási důstojná tečka za oslavou.
Protože u malých dětí se nedá příliš realisticky očekávat, že se samy vhodně zabaví, zvláště je-li jich větší počet a jsou pěkně rozjaření ze sladkých nápojů a z toho, že jsou na párty, bývá dobrým zvykem dětské hosty zabavit duchaplnými aktivitami. Hodně samozřejmě opět záleží na tématu oslavy - jestliže je to hrnčířská párty, bude se plácat z hlíny, při bowlingové párty se bude - překvapivě - hrát bowling, u ostatních oslav přicházejí k dobru osvědčené zábavy typu pojídání sušenek zavěšených na niti, pomalovávání obličejů, hra na hudební sochy ap.
Jen co se děti dostatečně vyskotačí a vydovádí, přijde čas na občerstvení. Jí se téměř výhradně z papírových talířků a nápoje jsou rozlévany do plastikových kelímků, aby se to pak mohlo jednoduše hodit do koše a nebylo žádné zbytečné crcání s umýváním nádobí.
Zastánci zdravého stravování budou asi šeredně zklamáni, ale kromě pizzy se na stolech pravděpodobně jiná zelenina neobjeví. Zato sladkostí a smažených potravin tam bude dost a dost, protože to je bráno jako typické mejdanové jídlo a navíc je jistá naděje, že to ty děti budou skutečně jíst; britské děti dokážou být totiž neuvěřitelně vybíravé. Přimhuřte tedy oko nad tím, že do sebe vaše dítko rve současně pizzu, brambůrky, želatinové medvídky a zapíjí to hektolitry Coca-coly. Postarejte se však o to, aby se vyzvracelo než půjde večer spát, ať nemáte krušnou noc.
Dort je vyvrcholením celé oslavy, a proto se často podává až na konec. Nezřídka to probíhá tak, že děti se shromáždí kolem stolu, rodiče rozžehnou svíčky a všichni kolem zpívají ono známé Happy birthday to you. Oslavenec má za úkol svíčky sfouknout a přitom si něco přát, protože se to prý vyplní. Než dojde ke sfouknutí, je vhodné nenápadně připomenout okolo stojícím dětem, že foukat bude pouze oslavenec - nechcete přece děti vrátit rodičům bez obočí, řas a ofinek jenom proto, že se najednou všechny naklonily nad dortem a foukaly si plameny do očí, že ne?
Dort se poté nakrájí na malé kousky a často se podává jen na ubrouskách; pokud není moc času, je možné ho prostě přidat k výslužce.
Party bags jsou jakési balíčky, které si dětští návštěvníci odnášejí jako výslužku. Typicky se jedná o malé igelitové taštičky velikosti zhruba A5, které jsou pomalované přehnaně barevnými a kýčovitými motivy oslav, jakými jsou balónky, frkačky, dort atd. Balíček většinou obsahuje sladké pitíčko, balíček brambůrků, tvrdé bonbónky, malý balíček želatinových potvor alias Haribo, balónek (nepovinné) a hračku. Hračkou může být cetka, ve větších supermarketech jsou oddělení s přáníčky a potřebami na oslavu, a tam se nachází i levné hračky v balení po několika kusech (malé foukací harmoniky, karty, plastikové příšerky, náramky atd.). Je to levné, nekvalitní, ale děti to milují.
Balíčky si omladina vždy hned rozbalí a vzájemně si ukazují, co tam mají, takže je dobré dávat naprosto totožné předměty, aby se předešlo hádkám typu: "Fuj, nesnáším sýrové brambůrky, já chci octové jako má Joe!" Či "Proč mám zrovna já fialovou příšerku, já chci modrou!"
Celá akce většinou trvá jen dvě hodiny, ale jste-li pořadateli, mohou to být jedny z nejdelších hodin vašeho života. Ale výsledky a dětská radost stojí za to.
A ještě poznámku - je dobré pořádat párty v sobotu, abyste se i vy, i všichni účastníci, mohli do pondělí alespoň částečně zrekreovat.
A navíc budete mít v pondělí vy i oslavenec čas a energii na to, abyste napsali děkovné karty, tzv. thank you cards. V nich vaše dítě poděkuje za to, že hosté přispěli k vytvoření tak úžasné oslavy, a také za dárek, který se nesmírně líbil. Karty dítě druhý den předá účastníkům mejdla. A máte na rok zase vystaráno!
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.