Dnešní děti dospívají dříve než předchozí generace.
Období relativně harmonického psychického vývoje a čas, kdy jsou děti výchovně snadno zvladatelné, se zkracuje.
Pubertální změny se objevují už kolem dvanácti let - u některých dětí přijdou podstatně dříve, u jiných naopak později. A důvody jsou pro nás dospělé často překvapivé… „Já bych tu naši holku někdy přetrhla. Je jí deset a by se chtěla malovat a zajímají ji kluci. Když jí něco vytkneš, hned se nafoukne. Copak už v tomhle věku začíná puberta? To já si ještě ve třinácti ráda hrála s panenkou. Nezdá se vám, že dnešní děti dospívají nějak předčasně? Za to nejspíš může ta volná výchova a erotika, kterou děti vidí na každém rohu,“ stěžovala si v cukrárně nad dortíkem starší paní (patrně babička) své vrstevnici.
Děti, u kterých nastoupí puberta výrazně dříve než u vrstevníků, mají velmi složitou společenskou situaci, neboť okolí včetně rodičů a učitelů není ještě připraveno. Neprávem jsou například takové předčasně vyspělé dívky nazývané koketkami a neustále narážejí na nepochopení a tvrdé odsuzování - jsou v tom totiž naprosto nevinně. Nezpůsobily si předčasnou dospělost „nevhodnými zájmy“, naopak. To akcelerovaný proces fyzického a mentálního vyspívání v nich tyto zájmy probudil.
V nevýhodě jsou ovšem i ti, kteří za průměrným věkem dospívání výrazněji zaostávají. Zejména chlapci, u kterých pubertální změny úzce souvisí i s růstem, se v takovém případě často stávají terčem nemilosrdného posměchu spolužáků. „Školní záchod je nejčastější místo, kde se kluci naprosto běžně poměřují a hodnotí. Dodnes si pamatuji na tu potupu u pisoáru. Ostatním už začínalo narůstat ochlupení, a já pořád vypadal jako mimino, strašně jsem se styděl,“ vzpomíná dnes už dávno dospělý muž na nelehké období svých patnácti let.
„Dnes přicházejí děti do puberty dříve, než tomu bylo v minulosti. Pro srovnání asi před 150 lety se objevovala u dívek první perioda v průměru ve věku 16,6 roku, dnes je tomu přibližně kolem 12. roku. U chlapců je trend podobný,“ říká německá odbornice na pubertu Gabriela Haug-Schnabel. A její názor na tuto skutečnost? „Hlavní příčinou tohoto vývoje je především lepší strava. Je prokázáno, že nástup produkce hormonů, které odstartují pubertální změny, souvisí s určitou váhovou hranicí. Dnešní děti dosahují své finální výšky i váhy stále rychleji,“ konstatuje odbornice.
Rychlejší dospívání je však zcela jistě ovlivněno i jinými faktory než jen stravou. Některé studie například prokázaly, že nástup puberty je ovlivněn také stresovými faktory v rodině. Zjednodušeně se dá říci, že čím více je dítě v rodině pod tlakem, tím víc má v hlavě strategii „hlavně pryč odsud“ - a ta je zároveň příčinou dřívějšího příchodu do puberty. (Projevuje se tu patrně evolučně biologická souvislost mezi pohlavní dospělostí a „oprávněním“ odejít a založit vlastní rodinu, přestože je to v kontextu naší současné společnosti těžko realizovatelná a nežádoucí strategie.)
Naopak pokud dostává tělo nevědomé signály „času dost, není kam spěchat“, puberta na sebe nechá spíše čekat.
Psychologové z Univerzity Jena a nemocnice Weinsberg rovněž potvrdili, že čím dříve se puberta dostaví, tím těžší mívá průběh a tím méně úspěšně proces individuace probíhá. Konflikty rodičů s dětmi, které přišly do puberty již mezi devátým a jedenáctým rokem, bývají obvykle velmi dramatické. Důvodem je příliš velký rozdíl mezi představami o rolích, právech a povinnostech. Zatímco rodiče jsou naprosto přesvědčeni, že jejich dcera či syn je stále dítětem, a tomu odpovídajícím způsobem na něj reagují, dospívající se již cítí být polovičním dospělým, a domáhá se tak logicky většího respektu a svobody.
(s využitím Psychologie Heute)
Další informace k tématu najdete v časopisu Psychologie Dnes.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.