Kouření před dětmi je dnes vnímáno mnohem negativněji než dřív.
Kouření před dětmi je dnes vnímáno mnohem negativněji než dřív. Jak je to s alkoholem, zjišťovalo v závěru loňského roku Fórum Pijte s rozumem. Víc než polovina oslovených dospělých respondentů se domnívá, že se dnes pije víc než v dobách našich rodičů. Myslí si to 60 % žen a 50 % mužů. „Protialkoholní osvětu“ doma však přiznalo jen 15 % rodičů, zatímco doma jako děti o škodlivosti pití slyšelo 25 % oslovených. Třetina českých rodičů se podle tohoto průzkumu domnívá, že ta správná doba, kdy s potomkem na téma alkohol a jeho účinky promluvit, je věk kolem patnácti šestnácti let. A to je - nejen podle odborníků na léčbu závislostí, ale i podle samotných lihovarníků - pozdě.
Průzkum 1. lékařské fakulty UK totiž ukázal, že každé desáté dítě ve věku 11 let má zkušenost s opilostí a mezi třináctiletými je jich už polovina!
Fakt, že jim v obchodě láhev neprodají, evidentně nehraje roli. Často „vypomůže“ starší kamarád, na vině bývají i sami rodiče, kteří při rodinných oslavách zamhouří oči. Překvapivě až 45 % oslovených rodičů se domnívá, že žádná osvěta děti před alkoholem stejně neuchrání, a 20 % by raději vsadilo na razantnější represi (zpřísnění nejrůznějších omezení pro konzumaci alkoholu a přísné kontroly). A že by snad byli svým přístupem k pití vlastním dětem vzorem? To si skutečně připustí jen málokdo…
Rodiče by chtěli, aby se v protialkoholní osvětě víc angažovaly školy, výrobci a distributoři alkoholu zase tvrdí, že na děti mají až z 90 % vliv rodiče, zatímco účinky reklamy zase tak škodlivé nejsou. Alibismus funguje, zdá se, na všech frontách.
(Průzkum iniciovalo neziskové sdružení výrobců a distributorů lihovin v ČR Pijte s rozumem).
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.