V Poděbradech chodí rodiče do školy.
V Poděbradech chodí rodiče do školy. Na Základní škole Tomáše Garrigua Masaryka se rozhodli, že budou rodiče zvát, aby přišli nejen svým dětem, ale i jejich spolužákům vysvětlit, co vlastně dělají, co se skrývá pod názvem jejich práce.
Zkuste si představit, že jste dítě školou povinné, že se každý den vidíte se svými rodiči u snídaně a večer u večeře a mezitím jste ve škole a oni v práci. Nevíte přesně, co vaši rodiče dělají, máte jen mlhavou představu, že někde sedí za stolem a něco píší do počítače. Nebo že někde vedou partu řemeslníků na stavbě a dohadují se s nimi o postupu. Nebo tušíte, že vaše maminka masíruje pacienty lázní, ale nevíte nic víc. Podobné pocity má hodně dětí.
S představováním profesí se již loni pilotně setkaly děti z tehdejší 3. C spolu s paní učitelkou Danou Šafránkovou. Ta totiž dokázala svým entuziasmem nakazit rodiče, kteří neváhali a celý loňský školní rok připravovali prezentace, ukazovali produkty svých firem a odpovídali na všetečné otázky. Děti se dozvěděly, co dělá ředitel logistiky, marketingový ředitel, ekonomka, designérka, co je to cestovní ruch, obnovitelné zdroje, kdo je projektový manažer, jak vypadá práce keramika a řezníka.
Projekt se setkal s ohlasem u dětí i jejich rodičů. Když to jde v jedné třídě, proč by to nešlo v celé škole? Chceme docela samozřejmou věc: aby si děti mohly představit, co znamená, když rodič řekne „Jdu do práce“. V dubnu jsme pozvali rodiče do školy s cílem seznámit je s naším celoškolním záměrem a vysvětlit jim, proč ho považujeme za důležitý. I přes skeptické předpovědi, že to nikoho nebude zajímat a nikdo nepřijde, se prostor školní jídelny dost zaplnil a rodiče se po prezentaci začali sami a dobrovolně hlásit. Jen potřebovali vědět, jakým způsobem bude nejlepší své zaměstnání představit. Dali jsme jim na vybranou: může to být přednáška, interaktivní workshop, prezentace v PowerPointu, můžete přinést ukázky výrobků ze své firmy nebo můžete děti pozvat na exkurzi na své pracoviště. Této aktivitě říkáme „Jedna rodina“ a je součástí velkého projektu, který podpořila Evropská unie ve fondu OPVK a jmenuje se Šikovné děti.
Kromě toho, že děti poznávají, jaká různorodá povolání existují, jde nám také o to, aby rodiče dětem řekli o svých úspěších i případných neúspěších, chceme, aby sdělili, jaká pozitiva i negativa má jejich profese. Z představení rodičů chceme vytvořit rozsáhlý videoarchiv jednotlivých profesí, které využijeme pro potřeby školy například u vyšších ročníků při seminářích o volbě povolání.
Jak potvrdila paní učitelka Šafránková, rodiče jí vyprávěli, jak poctivě vymýšleli prezentace, jak je konzultovali se svými dětmi a jak potom tváří v tvář třídě plné třiceti neposedných dětí museli vzdát učitelkám velký hold. Ani pro zkušené manažery nebylo vždy lehké zkusit si profesi pedagoga a odpovídat na otázky dětí.
A co děti? Děti jsou pyšné na své rodiče, kteří již našli odvahu a přišli, a těší se na pokračování v příštím školním roce.
Autorka je koordinátorkou aktivity „Jedna rodina“ na ZŠ TGM Poděbrady.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.