Ahoj MM, máš docela dobré informace. Nesamostatnost našich dětí byla dříve opravdu příšerná a odchod z DD končil často špatně a dětem po odchodu z DD dlouho trvalo než se opravdu aklimatizovaly - musím říct, že se o sebe neuměly postarat, protože jsme za ně vždy všechno dělali. Dětem při odchodu jsme zařídili ubytování, většinou jsme jim sehnali zaměstnání atd. No a v tom byl kámen úrazu - MY JSME JIM ZAŘÍDILI-ZAJISTILI a to BEZ JEJICH PŘIČINĚNÍ a oni neměly vůbec šajnu jak to v reálném světě chodí.
Teď je s nimi již dlouho v tomto směru pracováno, již od zařizování občanských průkazů, přihlášek do škol atd., před odchodem z DD jsou aktivně zapojováni do hledání zaměstnání, vyřizování potřeb na úřadech, zajišťování bydlení atd. Už si uvědomují, že to není jen tak jednoduché a co to obnáší, že za ně pak už nikdo nebude nic zařizovat, žehlit průšvihy a tak dále.
Párkrát se nám bohužel i stalo,že se dospívajícímu dítěti ozvala matka,že u nich po skončení ústavní výchovy může bydlet a budete se divit, že děti i když třeba matku více jak 5let neviděly, byly nadšené a její nabídku přijaly. Jak si myslíte, že to dopadlo? Katastrofa - jejich biologické "maminky" v nich totiž viděli jen zdroj financí a děti jim pak již jako pracující lidi odevzdávali oddaně své vydělané peníze - no a končilo to tím, že nám volali zpět do DD a chtěli z tohoto problému pomoci. Smutné,že? Ale i to je realita.
No a k té jejich nesamostatnosti ohledně úklidu, vaření, zacházení s penězi a celkové myšlení do budoucnosti? Dříve to fakt absolutně nefungovalo (myslím si tak 5-6let nazpět). Teď je ta situace i v tomto o hromadu lepší. Děti musí být podle zákona v menších skupinkách tj. max. 8 dětí, většinou máme 6 dětí v rodinné buňce (dříve muselo být 12 dětí ve výchovné skupině) a už podle názvu "rodinná buňka" a "výchovná skupina" je patrné,že změna musela nastat. Díky měnšímu počtu v buňce na ně mají "tety a strejdové" (tedy vychovatelé) více času a tím se situace již zlepšuje. S úklidem sice nevím nevím
, přeci jen to je banda cca 30 dětí v jedné budově, ale na společné prostory mají služby a snaží se to jakžtak dodržovat. Ne všem dětem se to ale vštípí do krve;-).
Ale třeba s vařením je to mnohem lepší. Dříve byly děti opravdu zvyklé, že jim kuchařky vše uvařily, svačiny připravily atd.,teď již večeře a víkendové vaření je zcela na nich a to je moc dobře. I občasné nákupy na jejich vaření si zajišťují s vychovateli.
Ohledně hospodaření s penězi to je s dětmi docela boj. Sice mají měsíční kapesné, ale pokud ho někteří nemají uložené pod dohledem tet a strejdů, tak ho hned utratí-bohužel. U starších dětí, které jsou v DD dlouho, to je lepší. Ale pokud to jsou děti krátce umístěné v DD, tak se musí v tomto ohledu hlídat. Občas s nimi pokladní bojuje i ve správném vyúčtování, když dostanou peníze na autobus do škol -musí totiž vždy vše vyúčtovat a to s některými jedinci je docela nadlidský úkol.
Ale třeba v nakupování máme již 4 roky zavedeno a moc dobře to funguje, že každé dítě má roční finanční limit na oblečení a hygienické potřeby (samozřejmě peníze nedostanou 1.ledna do rukou aby je v prosinci vyúčtovaly), ale během roku nakupují s tetou či strejdou do limitu (každý vychovatel má určené 2-3 děti). Takže v tomto ohledu už mají přehled, že si s penězi musí hospodařit a oblečení i hyg. potřeby hlídat a šetřit. Dříve to bylo, že se jim prostě něco nakoupilo a nebylo s nimi nijak řešeno kolik co stojí a podle toho to také vypadalo. Ničeho si nevážily.
Každopádně, když to za ty roky mé práce v DD shrnu, tak výchova a vzdělávání dětí postoupila kus cesty vpřed a podle "výsledků" je to na dobré cestě. Samozřejmě, že mateřskou lásku jim tam nenahradíme, ale základ do života od nás již docela slušný dostanou.
Velký dík patří i všem sponzorům a nadacím, protože bez jejich finanční pomoci by se děti v domovech neměly tak dobře jak se mají. Spousta dobrých lidí pomáhá i dětem po odchodu z DD. Opravdu jim kromě té rodičovské lásky u nás nic nechybí. Máme tam spoustu chytrých dětí, kteří si to uvědomují a to nás těší.
MM, snad jsem ti to trošku osvětlila, jak to v DD chodí a jestli ještě něco chceš vědět, tak napiš.