26.11.2004 18:05:26 Lida +2
To jsou mi noviny
Take jsem se nad clankem trochu zarazila. Uz pocatecni odkaz na to, ze bychom se meli stravovat jako nase prababicky - no tak to teda jo. Moje prababicka, pokud zrovna nejake jidlo mela, tak to bylo vsechno to, co se dalo upect doma z bile mouky, spousta veproveho sadla (na kterem se varilo a peklo), protoze pasika mela doma, a kazdou zimu minimalne jednoho kuchla. Take hodne cerveneho masa. Zelenina pres zimu nebyla, pouze castecne uhnila mrkev, par namrzlych brambor a zeli, ktere si zavarili do konzervy. Dale jam a marmelady plne cukru. Autorka opomela, ze vetsina prababicek soucasnych matek totiz zila okolo 2he svetove valky a pocatkem 50tych let, a stravovani v teto dobe, myslim, nebylo zrovna to nejlepsi.
Doporuceni jist jidla jednoducha z nekolika malo druhu surovin - no, ja se domnivala naopak, ze cim sirsi repertoar, tim si mohu byt jistejsi, ze dodavam vse potrebne.
Vareni si samy - nekomentuji, co je na tom spatneho jist v restauraci?
Pak jsem si nebyla vubec jista s tim jezenim, ci nejezeni toho, co se rychle kazi. V jednom odstavci ano, ve druhem ne.
A proc bychom meli mit "otupele chutove bunky"? To, ze nekomu napriklad nechutna varena zelenina, neni mnohdy kvuli tomu, ze bychom meli "otupele chutove bunky" ale kvuli tomu, ze mnohokrat lide neumi zeleninu uvarit tak, aby dobre chutnala.
A uz vubec nechapu, proc bychom nemeli jist dovazenou zeleninu (a potraviny). Ziji v UK a nechapu, co je na ceske zelenine zdravejsiho oproti te anglicke? Znamena to, ze kdyz nejim ceske suroviny tak na ty anglicke asi brzo zemru.
PS: co je jineho na liskovych oriscich dovazene z Turecka (vetsina liskovych orisku totiz prave pochazi z Turecka, jako nejvetsiho pestitele na svete) oproti tem ceskym???
Odpovědět