tisk-hlavicka

Pozor na srážlivost krve v těhotenství

20.1.2015 MUDr. Ferdinand Polák Děti a my 1 názor

V průběhu zdravého těhotenství dochází k mírnému vychýlení krevní rovnováhy směrem k většímu srážení.

Krev je pro život nezbytná a svými vlastnostmi naprosto ojedinělá tekutina. Aby mohla plnit své základní funkce (dodávka kyslíku do tkání, obrana proti infekcím atd.), musí neustále cirkulovat složitým systémem cévního řečiště - jakéhosi krevního potrubí. Protože však často dochází k porušení tohoto potrubí (oděrky, říznutí, operace atd.) a hrozilo by vykrvácení a smrt, má krev ojedinělou schopnost se sama srážet a v případě malých poranění sama vytvořit zátku a „díru“ v potrubí tak ucpat. V ideálním případě je tedy krev v cévním „potrubí“ tekutá a sráží se právě jen při nějakém jeho poškození.

TOHOTO IDEÁLNÍHO STAVU je dosaženo velmi složitým mechanismem, do kterého zasahuje mnoho činitelů - především krevní destičky a různé „srážecí“ a „protisrážecí“ látky rozpuštěné v krvi. Pokud jsou obě tyto skupiny látek v rovnováze, tak krev funguje, jak má. Pokud však jedna skupina převáží tu druhou, nastává nerovnováha a je zle. Při převaze „protisrážecích“ látek se krev při poranění nesráží a i malé říznutí může způsobit velkou ztrátu krve. Naopak při převaze „srážecích“ faktorů se krev sráží i uvnitř cév, může nějakou cévu úplně ucpat a znemožnit tím tok krve do orgánů za „špuntem“.

Takto může vznikat např. plicní embolie nebo mozková mrtvice. Takovému stavu lze někdy předejít užíváním „protisrážecích“ léků.

V PRŮBĚHU ZDRAVÉHO TĚHOTENSTVÍ dochází k mírnému vychýlení krevní rovnováhy směrem k většímu srážení. Důvodem je pravděpodobně větší ochrana ženy před vykrvácením. Někdy se ale stává, že tato výchylka překročí únosnou míru. Příčinou může být dědičná dispozice, o které žena ani nemusí vědět a která by se mimo těhotenství ani nemusela projevit.

V graviditě však tato vrozená větší srážlivost umocněná „těhotenskou“ větší srážlivostí může způsobit závažné komplikace včetně opakovaných potratů. Příčinou je „ucpání“ cév v děloze či placentě krevní sraženinou a následný nedostatečný tok okysličené krve směrem k plodu. Vyšetření srážlivosti krve některou z moderních metod přitom může problém rychle odhalit a následná vhodná antikoagulační (protisrážecí) terapie pak ženě umožní zdárný průběh těhotenství.

Dalším rizikovým obdobím je porod a šestinedělí. „Těhotenská“ větší krevní srážlivost je v tomto období maximálně vystupňována a může ženu ohrozit např. již zmíněnou plicní embolií. Při správné strategii vyšetřování a léčby však lze toto nebezpečí i u velmi rizikových skupin žen omezit na minimum.

Autor je lékař pro intenzivní péči ve VFN.

Názory k článku (1 názorů)
Požádejte svého lékaře o test Hričinka 25.1.2015 15:2




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.