Je zívání projevem nezájmu či nezdvořilosti? Naopak.
Zívání ve skutečnosti uvolňuje obličejové a jiné svalstvo a funguje jako výborný prostředek proti stresu. Zívání není nikdy bezvýznamné. Nutkání rozevřít čelisti a zhluboka se nadechnout je důležitým signálem, kterému je třeba věnovat pozornost. Naše tělo nám naznačuje, že potřebuje uvolnit, odpočinout si nebo jednoduše změnit rytmus, a zdaleka nám to nedává najevo jen před tím, než ulehneme do postele. I během dne je totiž potřeba snížit tlak. Zívání nám umožňuje vrátit se prakticky okamžitě do stavu nervového uvolnění.
Tento stav je také možné svévolně vyvolat, stačí jen trochu tréninku. Zhluboka se nadechněte a na moment zadržte dech, čímž roztáhnete plíce a bránici. Následně dlouze vydechněte a vzápětí ucítíte uvolnění a s ním i příjemný pocit. Toto cvičení má pozitivní vliv na náš parasympatický nervový systém, který kontroluje mimovolní aktivity těla jako například fungování vnitřních orgánů. Během dne je důležité tento systém zapojovat, abychom se uvolnili a nabrali nových sil. Na druhé straně jeho komplement, systém ortosympatický, který nás neustále udržuje připravené na vjemy různých emocí, je potřeba zklidnit. Hluboký nádech nervové přenosy v ortosympatickém systému krátce přeruší. Samotné roztažení bránice simultánně rozšiřuje orgány, které jsou v její blízkosti, a tím pomáhá prostřednictvím vazivového aparátu svalů uvolnit tlak po celé délce míchy i v příslušných oblastech mozkové kůry. Zklidnění se skutečně dostaví.
Zívejme tedy bez pocitů zahanbení a učme se přijmout i zívnutí druhých, protože nás skutečně nemá doprovázet jen před spaním nebo při ranním probuzení. Můžeme si ho cíleně vyvolat pokaždé, když čelíme stresu, silným emocím nebo jsme v napětí kvůli důležitým schůzkám.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.