Od jara do podzimu se můžeme v přírodě setkat s mimořádně velkým roztočem. Je jím klíště obecné.
Právě červen je jedním z období největšího výskytu klíšťat. Setkáváme se s nimi jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech. Na své hostitele čekají přichycená v trávě nebo keřích, nejvýše do jednoho metru nad zemí. Klíšťata přenášejí nebezpečnou klíšťovou encefalitidu. Její účinnou prevencí je očkování. I nyní v létě se můžeme nechat očkovat pomocí zkráceného očkovacího schématu.
Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění mozku a mozkových blan. Počet nakažených lidí souvisí s výskytem infikovaných klíšťat v přírodě a rekreačními aktivitami lidí v oblastech se zvýšeným výskytem infikovaných klíšťat. Od roku 1990 do konce roku 2003 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 991 dětí a 6379 dospělých. V roce 2003 bylo hlášeno celkem 609 onemocnění, z nichž 3 pacienti zemřeli.
Pokud nalezneme na těle přisáté klíště, musíme ho co nejdříve odstranit. Na přichycené klíště se nejprve nakape dezinfekce. „Nejlépe tupou pinzetou opatrně uchopte klíště co nejblíže ke kůži a hýbejte s ním do stran, dokud se samo neuvolní. Ranku poté opět vydezinfikujte. Musíte se však vyvarovat přímého doteku klíštěte a kůže – infekce se totiž může do těla dostat i obyčejnou oděrkou,“ radí MUDr. Jitka Luňáčková z Českých Budějovic.
Nejlepší ochranou před klíšťovou encefalitidou je očkování. Je vhodné pro osoby žijící v rizikových oblastech, rekreanty i cestovatele po naší republice i Evropě. Výhodou očkování je, že chrání proti všem evropským subtypům nebezpečného viru. I před nástupem na dovolenou či před odjezdem dětí na letní tábory je možné ještě zahájit očkování. Pro teplé měsíce existuje zkrácené očkovací schéma. „Zkrácené očkování je zcela bezpečné a umožňuje ochranu před infekcí i tehdy, jestliže vakcinace nemohla být uskutečněna v zimě, je i v teplých měsících roku zcela běžně prováděna“. (Citace z článku: „Je vhodné očkovat proti klíšťové meningoencefalitidě i v době letní?“ od prof. MUDr. Jiřího Havlíka, DrSc., emeritního profesora Infekční kliniky 2. lékařské fakulty UK v Praze). Vakcína není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, ale některé zdravotní pojišťovny na toto očkování přispívají v rámci svých nadstandardních programů.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.