Pamatujete se, jak každý váš návrat z pobytu v letní přírodě - ať jste se vraceli z procházky nebo třeba z práce na zahrádce - provázela důkladná prohlídka a nález přisátého klíštěte vám potom mohl připravit několik týdnů nejistoty?
Příznaky
Klíšťová meningoencefalitida a lymská borelióza jsou nejznámější choroby přenášené klíšťaty. A právě klíšťová encefalitida nepatří mezi nemoci, které můžeme brát na lehkou váhu. Toto onemocnění virového původu může totiž zanechat trvalé následky, které souvisejí především s kvalitou dalšího života.
Klíšťovou encefalitidu mohou na člověka přenést všechna vývojová stadia klíšťat (larvy, nymfy, dospělá klíšťata), protože všechna sají člověku krev. Virus encefalitidy se přenáší slinami klíštěte do místa, kde klíště saje.
Klíšťata se v přírodě vyskytují nejvíce od dubna do poloviny října. Jejich výskyt je omezen potřebnou přízemní vlhkostí, a proto se obvykle nenacházejí výše než jeden metr nad zemí. Nespouštějí se tedy na člověka ze stromu, naopak je nejčastěji objevíme na stéblech trávy.
První příznaky onemocnění jsou podobné chřipce (horečka, únava, bolesti hlavy a páteře, zvracení, celková nevolnost, nechutenství) a objevují za 2 až 28 dnů po přisátí infikovaného klíštěte. Pak následuje bezpříznakové období, které trvá 1 až 20 dnů. Po něm přichází druhá fáze onemocnění, kterou již provázejí silné bolesti hlavy, zvracení, vysoké horečky, ztuhnutí šíje, někdy bezvědomí, obrny, světloplachost, poruchy spánku a deprese.
Následky
Po prodělaném onemocnění se nezřídka vyskytují chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, obrny, snížená výkonnost, deprese. Nezanedbatelné procento onemocnění končí i úmrtím.
Klíšťová encefalitida se řadí mezi nákazy s přírodní ohniskovostí. Rizikovými oblastmi jsou především smíšené a listnaté lesy s hustým porostem. Pobytem v oblastech s vysokým výskytem infikovaných klíšťat se vystavujete zvýšenému riziku onemocnění, pokud nejste chráněni očkováním.
Oblasti, kde se nákaza vyskytuje, jsou většinou oblíbenými rekreačními lokalitami jako např. okolí Prahy, Povltaví, Posázaví, Příbramsko, okolí Plzně, povodí Berounky, Dyje, okolí Brna, severní Morava, jižní Čechy. Nákaza se vyskytuje na četných místech v Rakousku, Slovinsku, Polsku, Maďarsku, Slovensku a Německu - proto se onemocnění nazývá též „středoevropskou klíšťovou encefalitidou“.
Prevence
Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je pouze včasné očkování. Očkováni by měli být především ti, kteří tráví volný čas v přírodě, zejména pak děti, které jezdí na letní tábory, školy v přírodě nebo sportovní soustředění, nebo ti, kteří jsou při výkonu svého povolání vystaveni zvýšenému riziku.
Vhodnou dobou pro preventivní očkování proti klíšťové encefalitidě jsou právě chladné měsíce roku, kdy aktivita klíšťat ustává. Základní očkování se skládá ze tří dávek očkovací látky. Druhá dávka se aplikuje v rozmezí jednoho až tří měsíců po první dávce. Tyto dvě dávky zajistí dostatečnou ochranu na jeden rok. Třetí dávka je podávána 9 až 12 měsíců po druhé dávce. Ochranná hladina protilátek je zajištěna nejméně na dobu tří let. Každé tři roky je doporučeno obnovit účinnost očkování jednou dávkou. Podrobnosti o očkování proti klíšťové encefalitidě vám sdělí váš lékař nebo hygienické stanice (odbor epidemiologie), kde se očkování provádí.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.