Téměř každé dítě má aspoň jeden záchvat vzteku ve věku od dvou do čtyř let.
Záchvat vzteku je nejkrajnější projev nahromaděných emocí. Při typickém záchvatu vzteku se dítě svalí na zem a přitom křičí, kope, mrská rukama, svíjí se a někdy i lapá po dechu. Takové dramatické chování rodiče většinou vyleká, rozčílí a uvede do rozpaků. Následuje několik bodů, které vám pomohou záchvaty vzteku trochu objasnit.
Záchvaty vzteku většinou nejsou nebezpečné a převážně ani nesignalizují nějakou závažnější poruchu. Zadržování dechu někdy může způsobit, že dítě zmodrá nebo na jednu či dvě vteřiny omdlí (jakmile omdlí, obnoví se jeho pravidelné dýchání, čímž se probere a je v pořádku).
Asi přemýšlíte, co jste udělali špatně, že vaše dítě zareagovalo tak nepřiměřeně. Nemusíte se znepokojovat. Záchvat vzteku je pouze vybíjením nahromaděných vnitřních emocí a vy za něj nenesete odpovědnost.
Téměř každé dítě má aspoň jeden záchvat vzteku ve věku od dvou do čtyř let.
Naučte dítě vyjadřovat své emoce scénkami nebo výtvarnými prostředky. Pokud má potíže ventilovat své pocity slovně, nabídněte mu jiné tvořivé způsoby vyjádření. Tak můžete předejít nevhodnému (popř. agresivnímu) chování.
U batolete postupně vzrůstá jeho potřeba mít pod kontrolou své okolí a blízké osoby. Stále usiluje o nezávislost – často za hranice svých možností. Malé dítě chce okamžité výsledky svého snažení. Pokud má s určitými úkoly potíže, nedaří se mu nebo nedostane to, co si přeje, je frustrované a rozladěné. Tyto dvě emoce batole ještě neumí dobře ovládat, neboť je nedokáže vyjádřit slovy či jiným vhodným způsobem.
Záchvat vzteku dítě velmi vyčerpá, neboť při něm vydá veškerou svou emoční energii. Batole proto po záchvatu často usne.
Studie ukázaly, že záchvaty vzteku se více vyskytují u batolat, která jsou úzkostná, temperamentnější nebo oslabená a často nemocná. Dále jsou běžnější u dětí, které nemají dostatek odpočinku nebo žijí ve stresujícím domácím prostředí.
Pokud vaše batole dosáhne takového stupně rozčílení, že u něj dojde k záchvatu vzteku, zkuste k jeho zklidnění využít následující rady.
Věnujte dítěti dostatek pozornosti. Záchvat vzteku je extrémní způsob, jak upoutat vaši pozornost. Dá se mu proto zabránit, když dítěti věnujete dostatek pozornosti, a to především v době, kdy je zvýšeně podrážděné.
Zachovejte klid. V době, kdy má batole záchvat vzteku, se snažte zachovat klid. Pokud zareagujete také nepřiměřeně, situaci můžete ještě zhoršit.
Dítě pevně stiskněte v náruči. Zkuste batole pevně stisknout v náruči. Fyzický kontakt pomáhá některým dětem ke zklidnění.
Dítě ignorujte. Často je nejlepším způsobem záchvat vzteku ignorovat. Napomínání, vysvětlování či tělesné trestání má většinou opačný účinek. Po chvíli, kdy se dítě samo uklidní, s ním můžete probrat, co ho tak vyvedlo z míry.
Povídejte si s dítětem o jeho pocitech. Občas si s batoletem povídejte o jeho pocitech, aby se je naučilo vyjadřovat slovy.
Na veřejnosti postupujte rychle. Pokud dostane batole záchvat vzteku na veřejnosti a vám je to velmi nepříjemné, rychle ho z místa odveďte, aniž byste na jeho chování nějak reagovali. Vraťte se až ve chvíli, kdy už je dítě úplně zklidněné. Pokud z místa není možné odejít, snažte se ho trochu zklidnit, ale v podstatě vám nezbývá nic jiného než záchvat přečkat.
Podle knihy 333 nápadů pro život s batoletem, kterou vydal Portál a kterou koupíte zde.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.