30.11.2009 9:22:12 Jana Nová
Re: Kyselé hrozny
Vaal, jak narážíš na ty nevratné změny na mozku - to si nevymyslela nějaká zastánkyně bondingu. Ale psychiatr - doktor Radkin Honzák. Jen pro upřesnění níže kopíruju info z jeho článku. Jinak s tebou souhlasím, bonding je dobrá věc a je dobře, pokud může proběhnout. Pokud proběhnout z jakéhokoliv důvodu nemůže, nedá se nic dělat, nemá smysl se tím trápit.
Kontakt se mnohonásobně zpevňuje prvním dotekem rtů novorozence s prsní bradavkou matky. Tento mechanismus je odpovědný za unikátní blízkost a těsnost vztahu mezi matkou a jejím děťátkem v prvních hodinách a dnech po porodu. Ve vývojové psychologii je mechanismus známý pod pojmem attachment, převáděným do češtiny jako „připoutávací vazba“; autorem myšlenky je psycholog John Bowlby. Čím déle kontakt trvá, tím mocněji se upevňuje, matka rozpoznává stále přesněji potřeby svého dítěte, přičemž oxytocin snižuje i hladinu stresů vyplývajících z nadměrných požadavků náročné poporodní situace jak u matky, tak u dítěte.
Při porušení procesů připoutávací vazby, stoupá naopak u dítěte hladina stresového hormonu kortizolu, což se nepříznivě odráží jak na aktuálním stavu, tak na dalším vývoji jedince, protože dochází k chronickým a někdy nezvratným změnám ve funkci i struktuře mozku. Psychiatři zpětně zjišťují narušení připoutávací vazby u mnoha psychických poruch, zejména u takzvaných poruch osobnosti, kdy dítě nevstoupilo do „bezpečného světa“.
Odpovědět