28.1.2012 10:21:37 Milada.
Re: O svobodě/ možnostech dítěte
Aničko,
jsi úplně mimo.
Přestože moje dítko je velmi chytré a šikovné (po mamince - po tatínkovi je krásné ), dala bych ho na gympl od primy jen tehdy, kdyby strašně škemralo nebo kdyby ZŠ byla totálně v rozkladu a jiná rozumná by nebyla k dispozici.
Mé dítě chtělo jít na víceleté g. od třetí třídy, tak tam je. Další škola v dispozici není, v našem městě máme JEDNU ZŠ. V dalších vesnicích prakticky nikde jiná škola do devítky NENÍ. Pokud je, tak ta naše je z nich ovšem nejlepší.
Myslím si, že gympl je pro dítě takto brzy do jisté míry ztráta dětství (kvůli množství učení) a svým způsobem i ztráta možnosti si vybudovat život podle sebe. Pokud dítě optimálně rozvíjím, tak ho spíš sleduji a zlehka napomáhám, poradím, když chce - než dril. Lidé se často vracejí k tomu, co je bavilo před tím, než se drilu podřídili - nebo o tom alespoň sní.
Mé dítě drilovano není a o žádných věcech, které dělalo PŘED gymlem nesní, neboť i PŘI gymplu dělá TYTÉŽ věci.
Dítě by mělo mít čas se vyprofilovat v tom, co ho baví, co mu jde, a aby nemuselo hodiny sedět nad věcmi, na které má čas na střední - a já se nervit s různými psychometodami.
Tomu teda moc nerozumím, nevím, co jsou psychometody a mému dítěti jde tak nějak všechno. Stejně by mu to šlo i na ZŠ a vyprofilovaný by to dítě nebylo, stejně jako na ZŠ. V čem je problém, když dítě v kvartě - čili v devítce stále ještě není vyprofilované, nebo jen mírně? Když půjde na čtyřletý, je dítě vyprofilováno stejně, jako by šlo na osmiletý.
Svobodnější výchova, kdy odpoledne řádí i s méně nadanými vesničáky v lese namísto aby drilovalo ve škole nebo v práci doma - a třeba vymýšlí stroj na páru nebo jak nenápadně očesat nějaký ovocný strom a jak při tom nedostat nebo střídá různé hudební nástroje, protože sní o hudební skupině... ho do života vybaví více než předčasné vysedávání nad knihami.
Mno, kdo říká, že mé dítě nemá čas chodit do lesa? Ale proč by tam chodil, když ho baví jiné věci? Např. jde dělat svůj sport, ten ho baví, tak si na něj čas udělá. Na hudební nástroj mé dítě chodit nepřestalo i na gympu. V čem je problém?
Je pak odolnější a umí se prosadit. A pokud někomu nestačí co se v ZŚ učí, tak je spousta skvělých knížek, kroužků, dá učit jazyk, ale ještě jaksi zábavně - ne s tím tlakem nutnosti a ne/úspěšnosti atd.
Mé dítě samozřejmě i na gymplu chodí ještě vedle na cizí jazyk, dokonce na dva. A na kroužky taky - jeho sport, to je spíše takový krožek
Pro gymnázium jsem ještě v 2. případě, když není šance, aby dítě bylo v normální základce, ale jen v takové, kde rozklad hodnot dostoupil a přestoupil přes vrchol slušného lidského soužití. Pak naopak - na gymplu je možnost, jak alespoň zbytky z dětství ještě zachovat.
Žádný zbytky dětství, dítě má naopak větší volnost, když dojíždí. MMCH dítěti je 16, tak jaké dětství? :-D
Takový rozklad ZŠ se přihodil v blízkosti nás, takže dcerku raději vozím 5 km do vzdálené vesnické školy, kde je šťastná, má krátký rozvrh a tím se svobodně rozvíjí v tom, co ji napadne.
Mé dítě ani žádný dlouhý rozvrh na 8letém gymplu nemělo, ba právě naopak - jeho spolužáci na ZŠ měli odpoledky, mé dítě má víc odpoledek až letos (kvarta)
Pokud ale rodič není doma, tak je otázka, zda by dítě bylo odpoledne doma šťastné, to pak asi ten gympl má také určitý smysl.
Doma jsem byla (byla jsem doma celý den), i když dítě bylo na gymplu, to je taky nějaký nesmysl, co píšeš.
Odpovědět