30.8.2006 21:02:23 Vlaďka,Sára 13.3.2003
Re: Jak to je?
Okolo 5 % populace reaguje alergicky na hmyzí bodnutí a kousnutí. Pacient může reagovat již na první kontakt s alergenem, ale většinou opravdu k anafylaxi dochází až při druhém, či třetím kontaktu. Pokud nedošlo při prvním bodnutí hmyzem k reakci, neznamená to však, že se při následném kontaktu nemůže amafylaxe vyvinout. Tato reakce je způsobena vstupem příslušného alergenu do krev. řečiště s následným uvolněním souhrnu chemických látek. Nejčastější je vyvolána hmyzím jedem. Je to opravdu život ohrožující reakce a musí se použít všech možných prostředků, aby se předešlo jejímu opakování. Pacient musí být poučen jak si podat záchrannou léčbu.
Takže vždy radíme po prožité anafyl. reakci zajít za svým prakt. lékařem a nechat si vystavit doporučení k návštěvě ordinace specialisty (za alergologem-imunologem). První příznaky šoku se projeví velice rychle a dosahují maxima za 3-30 min. K následné reakci může dojít v rozmezí 1-8 hod.
V tomto daném případě (alergii na hmyzí jed), není možné se zcela vyhnout expozici, proto se k léčbe doporučuje specifická dlouhodobá imunoterapie. Účinek této vakcíny se podle studií pohybuje okolo 90-100%.
Velmi zjednodušeně se dá říci, že lidí s prokázanou alergickou reakcí na hmyzí jed není tolik, prokazatelnost se určuje podle testů z krve a hodně lidí si mylně myslí, že když měli velký otok, bolestivost... jsou "alergici"!
Jak tady psal již někdo výš o použití Epi Penu - zde je jedna dávka vypočítána tak, aby poskytla pacientovi čas nezbytný pro vyhledání nejbližší lékařské pomoci, ale alergii neléčí!
Odpovědět