23.1.2008 22:31:27 Hanka 75
Re: Dril
Né, že bych úplně nesouhlasila, že některé znalosti je dobré mít zažité pod kůží, a tam se mohou uložit drilem. Ale kritika toho, že znalosti se hledají hlavně na internetu a ne v knihách, a k čemu je internet kdyby nešla elektřina, mi vyvolal na rtech úsměv. Připomnělo mi to, že mi se učili s podobným argumentem kdysi na středí škole těsnopisu. Ano už existovali běžně diktafony, a když jsme se ptali na smysluplnost povinného předmětu, bylo nám řečeno, že technika může přestat fungovat. Je to opravdu úsměvné. Také může přestat fungovat zapalovač a navlhnout sirky a přesto se neučíme rozdělávat oheň křesáním křememe o křemen nebo pomocí dvou dřívek...
Těsnopis mi nikdy k ničemu nebyl, vyjma pár těsnopisných zkratek, které užívám doteď a hodili se na vysokoškolských přednáškách. Radost z nich neměli kamarádi, co si mé výpisky půjčovali, neboť jim nerozuměli.
A k čemu mi budou knihy, když vypadne elektřina a nebudu moci použít internet ? Vypravím se do veřejné knihovny, v těch běžnějších také všechno nenajdu, v Národní knihovně budu na knihu čekat i pár dnů, než jí vyhrabou z archivu... A kdo má doma tak rozsáhlou knihovnu, že mu nabídne více informací než internet ? My doma měli velice obsáhlou knihovnu, ale spousta věcí, které mě zajímají na interntu bych v ní nenašla. Navíc internet je mnohem aktuálnější než-li knihy. Obsah knih je také limitován tím, že jsou oproti internetu nákladnější. Někdo je musí napsat, vydat, distribuovat a musí se to všechno vyplatit. Tj. chci tím říct, že knihy a internet jsou dvě možnosti, každá má své výhody, ale též nevýhody. A kdybych si měla vybrat já z těch dvou možnost užívat jen jednu, já volím internet. Podle mne je přínosnější. Umím si představit, že internet může zcela nahradit knihy, ale knihy nenahradí internet. Např. možností diskusí.
Odpovědět