30.4.2004 22:57:10 Bobina, bezdětná
Re: Dotaz - klystýr
Ahoj Ivet,
když do tebe při klystýru (jiné názvy: klyzma, nálev) nalejou tu vodu, měla bys ji co nejdýl udržet v sobě, aby se stolice ve střevě co nejvíc změkčila, odlepila od střevních stěn a naředila, prostě abyses potom co nejlíp vyprázdnila.
Té vody se dává obvykle kolem litru, někdy stačí i míň, ale lze dát i víc.
Ovykle se u toho leží na boku a pokud to do tebe sestřička nenalije moc rychle (pokud je zkušená, neměla by), dá se to s vodou ve střevě vydržet i dost dlouho. Budeš mít přitom maximálně pocit nucení na velkou, nebolí to.
Ale tak po čtvrt hodince (pokud to tak dlouho nevydržíš, poběžíš samozřejmě dřív) je dobrý jít na WC a vyprázdnit se.
Nálev lze případně i zopakovat.
Při vyprázdnění z tebe poteče voda a ta naředěná stolice.
Pokud je žádoucí úplné vyprázdnění (např. před některými operacemi v břišní dutině), provádí se nálev tak dlouho, dokud z tebe neteče čistá voda, ale to před porodem myslím není nutné.
(Před operacemi lze namísto klyzmatu podat i tzv. soli, které pacient vypije. Jsou to roztoky solí, nevím přesně jakých, které způsobí to, že se do střeva "natáhne" tekutina z organismu a ta naředí stolici stejně jako voda aplikovaná zvenčí při klystýru. Ale to sem až tak nepatří...)
Klyzma je fajn věc, očista střeva je jedině ku prospěchu, já osobně bych se klyzmatu nebránila, ale naprosto chápu, že ženě při porodních bolestech něco takového nemusí být ani trochu příjemné, a nemyslím si, že je dobré (moudré) dávat klystýr plošně všem rodičkám.
Klystýr ti ale během porodu nemůže nijak fyzicky ublížit; pokud se nemýlím, střevní nálev může ohrozit pouze člověka s nemocným střevem, kde hrozí proděravění střeva tlakem vody - zdravé střevo ohroženo není.
Klyzmatu se bát nemusíš, ale samozřejmě si ho ani nemusíš nechat aplikovat, pokud nebudeš chtít. Nikdo nemá právo ti nutit nic, co nechceš. (To není pouze můj názor, to praví etický kodex práv pacientů, který navrhla, po připomínkovém řízení definitivně formulovala a schválila Centrální etická komise Ministerstva zdravotnictví České Republiky a tato práva pacientů jsou prohlášená za platná za dnem 25.února 1992.
(http://www.iham.cz/pravapac.php)
Přeju samé příjemné zážitky z našich zdravotnických ústavů :-)
bývalá sestřička Bobina
Odpovědět