26.5.2008 19:13:30 Lei
Styl, jakým je článek psaný, mě nenadchl, ale...
...nedá mi to a musím reagovat, zejména po přečtení pár posledních příspěvků. Nerozumím tomu, proč se jakýkoliv návrat k tomu přirozenému, co v nás ještě zbývá (třebaže už to úplně přirozené nikdy nebude) označuje za zpátečnictví a návrat do jeskyně, proč ty názorné popisy "přirozených žen"? Copak to jsou nějaké Minehavy, co 24 hodin denně okusují liščí kožku, aby do ní dítě posléze zabalily? Copak odmítají moderní technologie? Vždyť snad každému je jasné, že bez nich to dnes nejde. Tady se jedná o osobní snahu jednotlivce zatížit systém o něco méně, ubrat si na pohodlnosti a dělat něco trapně postaru, pomaleji a primitivněji. Proč toto někomu vadí? Co máte proti někomu, kdo má rád vlasy do copu? Díky tomu, že si vlasy nebarví a nešlechtí, třeba kadeřnice nesplachuje každé čtyři týdny do výlevky chemický roztok = dnešní to moderní kosmetický výrobek? Ta parafráze o pár příspěvků výše - když chytrý rodič pozná, že dítěti podomácku vyrobené mýdlo nesvědčí, tak ho přestane používat - pokud ne, je to chyba (může to být i projev fanatismu), ale nesouvisí s "přírodností".
Navíc mám z článku dojem, že je zaměřen na děti tak do tří let věku - a tam jsem osobně (děti zatím nemám) přesvědčena, že méně je více. V tomto útlém věku, pokud se dítě nedostane do kontaktu s přírodou, kde načerpá veškeré podstatné pro jeho další život, byť si to zatím neuvědomuje, tak může být jeho vnímání své bytosti jako součásti přírodního koloběhu v budoucnu problematické. Takto malé dítě nepotřebuje víc hraček než pár obyčejných věcí, které ho zaujmou (kolik dětí je unešených rabováním kuchyňských skříněk), nestará se, zda má na sobě obleček z poslední kolekce módní značky...takže v tomto směru článku fandím. Od školkového věku by mělo být dost času na seznámení dítěte s moderním světem.
Říká se umět můžeš všechno, dělat nemusíš nic. Já jsem ráda, že jsem se s rodiči jako malá naučila okopávat mrkev a prázdniny trávila v lese
.
Odpovědět