Největší vliv na to, jakého vzdělání děti nakonec dosáhnou, mají u nás rodiče.
Více než polovina české populace (57,6 procenta) má shodné vzdělání s rodiči, uvádí společná analýza Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické (VŠE). A vůbec největší shoda (36 procent) je u rodičů a dětí, kde rodiče mají základní či středoškolské vzdělání bez maturity, a v rodinách, kde oba rodiče mají maturitu.
V analýze byli dotazováni lidé mezi 30 až 59 lety, kteří žili v dětství alespoň s jedním z rodičů.
Podle analýzy ČSÚ a Fakulty informatiky a statistiky VŠE, kterou uveřejnily Novinky.cz, pouze jedno procento rodin, kde oba rodiče jsou vysokoškoláci, je ohrožené chudobou. Naproti tomu chudobou je v Česku ohroženo 15 procent rodin, kde rodiče mají základní či střední vzdělání bez maturity.
Významnou roli kromě zkušenosti se zaměstnáním rodičů při volbě vzdělání hraje i finanční situace rodiny a její schopnost udržet studujícího potomka na škole.
Například ubytování na koleji stojí měsíčně průměrně od 1600 do tří tisíc. Velké jsou i náklady na stravu, náklady na volný čas, ale i učebnice. Zpravidla tak roční minimální náklady překročí sto tisíc korun.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.