Jeden z tatínků měl o kroužek takový zájem, že svého syna v podstatě donutil, aby tam s ním začal chodit.
Psychologické poradny a rodinná centra dnes často plní rodiče, kteří mají pocit selhání ve výchově. Propadají obavám, že se jim nedaří své děti dostatečně a všestranně zajišťovat. Přitom dobré rodičovství často vyžaduje jen být se svými potomky více. Volnočasové aktivity patří mezi nejlepší způsoby, jak s dětmi trávit čas smysluplně. A pololetí představuje perfektní příležitost, kdy se spolu s nimi do nějakého kroužku přihlásit.
"Okořenit si společně prožívaný čas přihlášením do nějakého kroužku určenému rodičům a jejich dětem je prima nápad. Navíc to představuje přirozený způsob socializace. Rodiny mohou na této platformě sdílet své radosti i starosti, zážitky i zkušenosti, což psychicky pomáhá hlavně matkám, které se na mateřské dovolené mohou cítit izolovaně," uvádí psycholožka Nikol Eklová.
Rodiče přicházející do kroužků v doprovodu svých děti je přirozeným způsobem vpouštějí do každodennosti a učí je prostřednictvím nápodoby budovat dobré sociální vztahy. Navíc pro malé děti je důležitý i fakt, že kroužky představují jakožto pravidelně se opakující činnost řád, který jim díky důvěrně známému prostředí pomáhá cítit se bezpečně a sebejistě.
Mnoho možností, jak kvalitně trávit čas se svými předškolními dětmi, nabízí v rámci Střediska volného času pracoviště Lata. Jejich kroužky jsou navíc navržené tak, že na sebe navazují a pro rodiče tak mohou být průvodcem nejen v předškolním, ale i batolecím, kojeneckém a dokonce i prenatální období. "Mnoho rodin postupně proplouvá naši volnočasovou nabídkou, jak jejich děti rostou. Často nás navštěvují dlouhodobě i z toho důvodu, že jim vyhovuje omezená kapacita těchto kroužků. Máme stanovenou hranici maximálně deseti dětí, díky čemuž nám tady vznikají takové komorní rodinné kolektivy," vysvětluje s úsměvem manažerka volného času Ivana Fraňková ze střediska volného času v Brně - Lužánkách.
Na Latě navíc nově nabízejí kroužek, který je určený i pro starší děti a jejich rodiče, ale i prarodiče. Kroužek s názvem Kořínci a kořenářky se koná jednou měsíčně, kdy rodiny vyrážejí do přírody, aby se naučili sbírat, poznávat a zpracovávat různé bylinky. "Volnočasové aktivity pro děti a jejich babičky a dědečky jsou skvělým tipem, jak společně trávit čas. Obzvlášť v době, kdy děti znají své prarodiče často jen z návštěv," dodává psycholožka Eklová.
Mezigenerační kroužek s věkovým rozpětím od 8 do 99 let má v nabídce i pracoviště Lidická. Minulé jaro tam otevřeli kroužek včelaření. "Jeden z tatínků měl o kroužek takový zájem, že svého syna v podstatě donutil, aby tam s ním začal chodit. Naštěstí to začalo bavit i chlapečka," směje se garantka kroužku Andrea Chalupníková.
Jinou alternativu, jak prožít plnohodnotné chvíle po boku svých dětí představuje také nově otevřený kroužek Family cirkus na pracovišti Legato. "Jedná se o kroužek cirkusové akrobacie uzpůsobené pro rodiče a jejich předškolní děti. Inspirovala nás knížka Matějova akrobacie, zábavný průvodce akrobatickým cvičením pro celou rodinu postavený na technice Cirkomotorik," přibližuje vedoucí kroužku Marek Jovanovski.
"Chceme-li být svým dětem vzorem a životní jistotou, musíme s nimi trávit hodně času. Za hodinu denně se dobrým rodičem prostě nemůžeme stát a o víkendech a dovolených se to jen těžko dohání," zakončuje rodinná psycholožka Pavla Koucká. Zájmové kroužky pro rodiče a děti představují zajímavou možnost, jak být svým potomkům nablízku, prohlubovat vzájemné vztahy aktivním způsobem, který baví a obohacuje všechny zúčastněné.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.