Jistě jste již přemýšlela, jak chcete krmit Vaše děťátko, zda ho chcete kojit a zda se kojení bude dařit. Mateřské mléko je přirozenou a nejzdravější výživou kojence a je též velkým psychickým přínosem pro Vaši mysl.
Kojení je pokračováním jedinečného vztahu, který vzniká mezi Vámi a Vaším děťátkem již v době těhotenství. Kojení se učíte s Vaším děťátkem společně prostřednictvím nejintimnějšího tělesného kontaktu a Vaší lásky. S jeho pomocí nalézáte společné souznění a vzájemné porozumění. Kojení znamená pro děťátko pocit blízkosti své matky, který velmi potřebuje.
Kojení přirozeně vyživuje a chrání - Mateřské mléko je lehce stravitelné, obsahuje protilátky chránící Vaše děťátko před mnoha infekčními chorobami. Kojené děti jsou méně nemocné. Výlučné kojení v prvních šesti měsících může Vaše děťátko ochránit proti alergiím.
Kojení je praktické - ať jste kdekoliv, mateřské mléko je vždy připraveno, hygienicky nezávadné, má správnou teplotu. Nepotřebujete převařovat vodu, sterilizovat láhve, dudlíky, nakupovat kojeneckou výživu - kojení šetří práci, čas i peníze a je ekologické. Kojení Vás činí nezávislou, i když cestujete. V důsledku kojení se děloha matky po porodu rychleji zavinuje a ztráta krve je minimální. Výlučné kojení v prvních měsících může fungovat i jako přirozená antikoncepce. (Má-li však být nové početí 100 % vyloučeno, je třeba použít doporučenou přídavnou antikoncepci, vhodnou při kojení.)
Příprava na kojení - V podstatě se nemusíte o nic starat, neboť Vaše tělo učiní vše za Vás. Vhodná je masáž prsů žínkou, čímž se otužují bradavky. Vůbec nerozhoduje velikost prsů, ani jsou-li prsní bradavky ploché či vystouplé, protože Vaše děťátko nesaje z bradavek, ale z prsů.
Kojit můžete a umíte !
Téměř každá maminka může kojit a s trochou cviku se kojení stává zcela přirozené. Úspěšného kojení dosáhnete dle následujících čtyř základních pravidel:
- Správné přiložení
- Správné sání
- Kojení dle potřeby
- Důsledné kojení
Správné kojení
Po porodu přiložte Vaše děťátko okamžitě, jakmile je to možné - i před koupáním, vážením, měřením. Vaše děťátko tak obdrží hodnotné přední mléko, které je přesně přizpůsobeno potřebám novorozeněte. V této době se též Vy a Vaše děťátko naučíte kojení nejsnáze. Nejlépe se vše daří, jste-li od začátku ve dne v noci spolu.
Správné přiložení
- K dosažení maximálního pohodlí si vypomožte polštářky, využijte opěradla pro ruce, ev. stoličky pro nohy, aby při delším kojení nedocházelo k napětí a bolestivosti zad apod.
- Děťátko položte na stranu s jeho bříškem na Vašem tak, aby při sání nemuselo otáčet hlavičku k jedné či druhé straně. (Zkuste se někdy napít s hlavou otočenou na stranu!)
- Dotýkejte se prsní bradavkou jeho pusinky a jakmile ji široce otevře, přitáhněte si děťátko na prso.
- Aby mělo Vaše děťátko dostatek vzduchu - mělo by dýchat normálně nosem, je třeba pevně k sobě přitáhnout jeho zadeček.
Správné sání
- Aby Vaše deťátko dostalo potřebné množství mateřského mléka, musí sát správným způsobem.
- Jsou-li prsa hodně nalita, stačí trochu odstříkat a prs lehce zmáčknout, aby se do pusinky dostal celý dvorec.
- Při pití z prsa musí Vaše děťátko pohybovat jazykem, rty a lícními svaly. Tento pohyb je ale zcela jiný při pití z láhve a dumlání dudlíku. Mnohé děti zmate dudlík a z prsu pak již nesají správně.
- Při rýmě kojence je třeba vyčistit mu nos fyziologickým roztokem.
- Správným sáním, častým přikládáním a dostatečnou hygienou se vyvarujete ucpání prsních kanálků, bolestivosti bradavek, zánětů prsů.
Kojení dle potřeby
- Dostatečně často: Ze začátku potřebuje většina miminek osm až dvanáct jídel během 24 hodin, také v noci.
- Dostatečně dlouho: Změňte stranu, jakmile děťátko přestane pít z prvního prsu. Své děťátko můžete kojit, jak dlouho samo chce, zpravidla maximálně 10 minut na každé straně (dále již většinou nepije a prs dumlá). Ze začátku přikládejte děťátko na obě prsa při každém kojení, později můžete kojit buď oboustranně či střídavě jednostranně.
- Častějším přikládáním Vašeho děťátka můžete zvýšit množství Vašeho mléka. To platí i pro vícečata - dle pravidla "poptávka reguluje nabídku". Též pro pozdější dobu, kdy Vaše děťátko náhle v důsledku rychlého růstu potřebuje více mléka.
- Také po císařském řezu můžete Vaše děťátko kojit, pouze v prvních dnech potřebujete trochu více podpory.
- Pro předčasně narozené děti je mateřské mléko mimořádně cenné. Odsávejte Vaše mléko z prsů tak dlouho, dokud z nich Vaše děťátko nebude moci píti samo.
- Hladové děti by měly být kojeny obzvláště často a oboustranně.
- Asi 6 měsíců můžete plně kojit bez jakéhokoliv přikrmování. Potom můžete vedle přidávané stravy tak dlouho dále kojit, dokud to bude příjemné Vám i Vašemu děťátku.
Důsledné kojení
- Bez dudlíku, aby se děťátko naučilo správně sát.
- Bez přikrmování, pokud to není nutné ze zdravotních důvodů. Tím se přizpůsobí Vaše množství mateřského mléka potřebám děťátka a ono zase Vám.
- Snažte se maximálně využít podpory svého partnera, své rodiny, přátel, vyvarujte se stresu. Odpočívejte, kdykoliv je to možné.
- Mléko není "slabé", i když je možná na pohled či chuť "vodové ". Důležité je, aby se matka stravovala dle zásad správné výživy a dostatečně - nejlépe při každém kojení pila. Pozor na velké množství džusů, které mohou zapříčinit vyrážky u dětí.
- Důležité ošetření matky vyžadující jakékoliv léky nemusí vést k pauze při kojení či dokonce k odstavení. Vždy existuje způsob nalezení vhodných léků pro kojící matku. V každém případě je nutné poradit se s lékařem.
- Má-li dítě zácpu či průjem je možno zcela normálně v kojení pokračovat. Ztráta tekutin či elektrolytů se pak dodatečně vyrovnává vhodnými rehydratačními prostředky na doporučení lékaře.
- Většině dětem vyrostou první zoubky mezi 6. a 10. měsícem. Některé děti prořezávání zoubků tolik bolí, že z prsu nechtějí pít. Pomoci zde může mast či roztok tišící bolest. Ve věku mezi 2. a 3. rokem se dětem postupně prořeže všech 20 zubů mléčného chrupu.
Kojené děti by měly být váženy zprvu 1x denně za stejných podmínek, později 1x týdně nebo při zkušebním kojení během 24 hod. na návrh Vašeho dětského lékaře či porodní asistentky.
Kojení je procesem učení pro maminku i děťátko. Důvěřujte svému tělu a sobě samé a neztrácejte odvahu, i když třeba nejde vše hned napoprvé. Mnoho těžkostí a nejistot při zacházení s Vaším děťátkem pramení z nedostatku informací a chybějící podpory. V případě potřeby se snažte vyhledat pomoc - u porodních asistentek, dětských sester, pediatrů, Vašeho ženského lékaře. Ti všichni Vám jistě rádi poradí.
Hodně zdaru při kojení a radosti z něj !