Bylo – nebylo, otěhotněla jsem. Na tom jistě není nic pozoruhodného, jenže mně bylo 38 let, doma dva pubertální kluky a hlavně jsem všude rozhlašovala, že já jsem plán splnila, ať si rodí mladší.
Ale už při odchodu z gynekologie jsem věděla, že si to třetí miminko nenechám vzít, že mám milujícího manžela, bydlet máme kde a nějaká koruna se taky najde.
Rizikové těhotenství jsem nějak přečkala, porod bych označila za nejtěžší (asi je přeci jenom lepší, když porod absolvuje mladší tělesná schránka), ale kojení – ach jéje. Nekojila jsem ani své dva syny, ještě dříve před prvním těhotenstvím mi doktoři z obou prsou vyřízli malé, nezhoubné útvary a to zřejmě, dle lékaře, zavinilo moji neschopnost kojit. I když jsem nyní byla připravená vyždímat mateřské mléko do poslední kapky – i pod tlakem současné kampaně kojit, kojit, kojit, nešlo to. Upozorňovala jsem doktory, sestřičky na fakt, že mám s kojením problémy, ale slyšela jsem jen: „To se rozkojíte!“
Byla jsem trpělivá a masírovala prsa, jak jen to šlo, odstříkávala a sprchovala teplou vodou. Druhou noc se prsa nalila, ztvrdla, já dostala teplotu a s pláčem jsem ve tři hodiny ráno vyhledala sestřičku. Ta si mě postavila zády ke zdi a začala s masáží prsou. Byl to můj čtvrtý porod, co se bolesti týká… Přesto mléko nikde a ten můj brouček tahal a tahal a nepřibýval a ubýval, nikdo mu nedal žádný dokrm, i když jsem se mohla umluvit.
Když jsme čtvrtý den měli jít domů, lékařka zjistila, že ten můj uzlíček velmi ubral a že to není možné. Já na to, že to možné je a teprve po tomto jednoduchém rozhovoru jsme dostali umělé mléko. Další dva dny se váha u malého téměř nehýbala, ale to už jsem toho měla dost. Přemluvila jsem doktorku, že to doma zvládneme za asistence naší dětské lékařky a tak nás pustili.
Tady je téměř konec příběhu. Po třech dnech jsem ztratila i to minimum mléka a můj třetí syn je na umělé výživě. Obrečela jsem to, vím, co je pro dítě nejlepší, ale když vám sestička v porodnici řekne, že kdo chce kojit, kojí, nemáte ke vzteku daleko.
Jen na závěr – odborníci, laktační poradkyně, lékárníci, připusťte prosím možnost, že se občas stane, že máma kojit nemůže. Přistupujte k ní jako k člověku se svými problémy a ne jako k povinné výrobně mateřského mléka.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.