Pokud těhotná žena žije ve společnosti kočky, většinou rychle padne termín „toxoplazmóza“ – označení infekční nemoci, která postihuje zvířata i lidi.
Milé dámy, těhotné i čekatelky, majitelky koček, kocourů, dětí a všelijakých jiných miláčků, kdysi jsem na tohle kočičí ožehavé téma zpracovávala obsáhlý materiál pro MF DNES. Mění se leccos, pro toxoplazmózu se však pravidla nemění. Z vlastního archivu proto cituji:
Pokud těhotná žena žije ve společnosti kočky, většinou rychle padne termín „toxoplazmóza“ – označení infekční nemoci, která postihuje zvířata i lidi. Těhotenství v kočičí společnosti ale není důvodem k panice a už vůbec ne k tomu, aby se „kočka dala pryč“.
Nemoc způsobuje prvok toxoplasma gondii. Ten, kdo ji už prodělal, ji zpravidla ani nepostřehl, protože choroba probíhá buď zcela bez příznaků, anebo jako lehká viróza s únavou a zvýšenou teplotou. Každopádně proti nové nákaze je takový člověk imunní, což se v našich zeměpisných šířkách týká asi dvou třetin veškeré populace. Ženám ze zbývající třetiny se vyplatí jistá ostražitost, protože pokud se toxoplazmózou nakazí v době těhotenství, může choroba poškodit mozek a oční sítnici nenarozeného dítěte.
Přítomnost protilátek prozradí krevní zkouška. Můžete ji absolvovat ještě před plánovaným početím, řada gynekologů však test provádí automaticky ihned po zjištění těhotenství. Pokud je nastávající matka imunní, pak není důvod k obavám. V opačném případě musí žena dodržovat určitá pravidla, která se ovšem zdaleka netýkají jen koček.
„Nákaza toxoplazmózou má tolik možností, že riziko, že by za to mohla právě kočka, kterou chováte doma, je minimální,“ říká Miroslav Svoboda, přednosta I. interní kliniky fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické fakulty v Brně. „Víc než osmdesát procent žen se totiž nakazí tím, že sní nedostatečně tepelně zpracované maso anebo pracují se znečištěnou hlínou na zahrádce.“
Bohužel, právě kočky na pověry ohledně toxoplazmózy doplácejí nejvíc. Nemoc má však u zvířat podobný průběh jako u lidí – bez příznaků. Nejčastěji se nakazí koťata mezi třemi až sedmi měsíci, zpravidla tím, že sežerou nakaženou myš. Původce onemocnění, tedy prvok, se přemění v takzvané cysty, velice odolné trvalé formy, které kočky vylučují trusem. Při opakované nákaze však už tohoto parazita nevylučují, takže dospělé kočky jsou pro těhotné ženy bezpečnější než koťata. Těm, kdo chtějí mít jak mimino, tak kočku, radí Vlasta Svobodová z Ústavu parazitologie fakulty veterinárního lékařství buď kočku trochu starší - anebo naopak počkat, až bude trochu starší dítě.
Další informace pro obzvlášť pečlivé maminy: Helga Hofmann: Kočičí desatero, Balios 1997
Dovětek: daleko větším karambolem pro domácnost s dětmi a kočkami je z mého soukromého úhlu pohledu alergie – ale to je zase úplně, úplně jiné téma…
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.