Pár velmi užitečných rad, tabulka sacharidů, vlastní příběh. Doporučuji kteroukoliv část ke čtení všem těhotným, kterým lékaři během těhotenství zjistili cukrovku.
(použita tabulka z ordinace MUDr.Moravcové, Apolinář, Praha)
Mouka, krupice 75g sacharidů ve 100gramech
Rýže vařená 30g
Rýže syrová 80g
Těstoviny vařené 30g
Těstoviny syrové 72g
Ovesné vločky 68g
Strouhanka 78g
Chléb 50g
Knacke brot 70g
Rohlíky a housky 60g
Suchar dietní 81g
Knedlík houskový 50g
Knedlík bramborový 40g
Čočka vařená 16g syrová 60g
Fazole vařené 21g syrové 62g
Hrách vařený 28g syrový 60g
Mléko 1dcl 5g
Jogurt 250ml 19g
Tvaroh 5g
Mléko kond.nesl. 12g
Sýry průměrné 2g
Maso 0g
Játra 5g
Uzeniny průměrné 5g
Vajíčka, houby 0g
Brambory 20g
Mrkev 9g
Květák 3g
Rajče, paprika 4g
Ředkvičky 3g
Kapusta 8g
Kedlubny 5g
Okurky salátové 2g
Salát hlávkový 2g
Zelí hlávkové 3g
Špenát 3g
Hrášek mražený 12g
Banán 23g
Broskve 12g
Citrony, grepy 6g
Hrušky 15g
Jablka 13g
Pomeranč 8g
Ryngle, švestky 15g
Třešně 13g
Hroznové víno 15g
Ořechy 12g
Jahody 8g
Meloun 4g
100 : gramy sacharidů ve výrobku x dávka jídla
např víte, že k snídani smíte 40g sacharidů:
100: 50 (chléb) x 40=80g,
tzn., že k snídani můžete sníst
„Mě taky měřili cukr, protože má děda cukrovku, ale tu mít nebudeš, já jí taky neměla.“, řekla mi mamka, když jsem jí vyprávěla, že mě doktoři chtějí hlídat před cukrovkou. Byla jsem klidná a čekala během těhotenství všechny možné jiné komplikace.
V 25tém týdnu mi zjistili těhotenskou cukrovku. Byl začátek března, já se chystala přestat jezdit do práce do Prahy, musela jsem tam dát do pořádku spoustu věcí. Navíc se blížil termín odevzdání daňového přiznání. Ani se teď moc nedivím, že mi se mi cukr v krvi z toho stresu tak zvýšil. Místní diabetolog mi podal papír s radami pro diabetiky. Přidal tam zákaz umělých sladidel. „Můžete máslo, můžete veškerou zeleninu, z ovoce nesmíte meloun, švestky, hroznové víno a hrušky. Když dieta nepomůže, budete chodit na kontrolu každý den nebo taky píchat insulin“, pohrozil.
Po týdnu diety byl profil 8,1-8,1-5,5. Nelíbilo se mu to. Koupila jsem si novou váhu (možná ta stará špatně váží). Další měření. Opět nespokojen. Měření mi silně vadilo. Dostala jsem bodáčky a ampulky, ať se bodnu a naberu si 3krát denně krev. Sama jsem se bodala jen jednou. Do prstu jsem se bodla celkem sedmkrát než jsem byla schopná vymačkat požadované množství krve. Pak jsem otravovala manžela (který jednou bodnul sebe místo mě), a když nebyl doma, jezdila za kamarádkou do nemocnice, což hodinu po večeři taky nebylo moc vhodnou dobou na otravování.
Pak mi jednoho krásného dne naměřili po obědě 11,2. Diabetolog se zase zamračil a řekl: “Kontrola za týden.“ Asi mi nevěřil, že dietu opravdu držím. Moje gynekoložka se ale zhrozila a objednala mě na léčení cukrovky do Prahy k Apolináři.
To byla nejlepší a zároveň nejnepříjemnější část mého těhotenství. Kontroly v Praze znamenaly dojíždění autobusem, což bylo s břichem jak meloun hodně nepohodlné. Davy lidí u gynekologa, na monitoru, na ultrazvuku, na diabetologii znamenaly čekání někdy až dvě a půl hodiny, než na mě přišla řada. Prohlídka v Praze byla na celý den.
Ale ti ošetřující byli naprosto skvělí a měli přes to všechno hezký přístup k budoucím maminkám. Měla jsem to štěstí a dostala se do péče MUDr.Moravcové, pravděpodobně nepovolanějšího člověka na těhotenskou cukrovku u nás. O těhotné diabetičky se prý stará přes 18 let. Ona jediná mi nechtěla okamžitě vrazit insulin, i když mi ho doma všichni doktoři předpovídali.
Najednou jsem zjistila, že těhotné mají jinou dietu než ostatní diabetici a že třeba nemůžu všechnu zeleninu. Dostala jsem tabulku s hodnotami sacharidů v jednotlivých jídlech (viz Tabulka sacharidů). Dostala jsem glukoměr, takže mé krveprolití skoro nebolelo a vyžadovalo jen malinkou kapičku krve. A ještě jsem dostala číslo paní doktorky na mobil, abych jí mohla volat naměřené hladiny krve i o víkendu. Myslím, že to vypovídá za všechno, co se snaží pro svou práci dělat.
Upravovala jsem svůj jídelníček podle naměřených hladin a konzultovala to s ní po telefonu. Situace se s blížícím se termínem porodu zhoršovala. Poslední týden jsem snídala už jen půl rohlíku a druhou půlku za hodinu. Ale zvládla jsem to bez zásahu léků a to pro mě hodně znamenalo.
Vítek se nakonec narodil plánovaným císařským řezem, protože byl moc velký a ještě hlavičkou nahoru. Hladinu cukru měří čerstvě narozeným dětem hodinu po porodu a pak za šest hodin. Obojí bylo v pořádku, takže hypoglykemii naštěstí nemá.
Tady můj příběh ale nekončí. Dietu jsem měla dodržovat i po porodu a změřit se až za 14 dní. První dva dny v porodnici mne z dodržování diety rychle vyléčily. Dostávala jsem dietní jídlo, takže kromě toho, že nebylo sladké, nebylo ani slané. Nějaké dodržování tříhodinových odstupů mezi jídly neexistovalo. Např. svačina byla ve čtyři a večeře v pět. Další jídlo byla až snídaně v osm. Nechávala jsem si od příbuzných nosit jídlo, přiznám se, že včetně sladkých dobrot. Před odchodem z porodnice jsem se změřila, abych jim mohla nechat glukoměr pro další těhulky. Výsledky byly uspokojivé. Odjela jsem s tím, že se ještě nechám na konci šestinedělí přeměřit u nás.
Místnímu diabetologovi se ovšem výsledky opět nějak nelíbily a nechal mne projít zátěžovým glukotestem. Když mi oznamoval, jak na tom tedy jsem, zase se mračil. Prý je to na hraně. Nesladit, kontrola za rok. ZA ROK? Ty tři a půl měsíce mi úplně stačily. Když jsem vychladla, zavolala jsem výsledky na diabetologii do Prahy. Tam mi paní doktorka pogratulovala k tomu, že mě cukrovka opustila. Mírně zvýšená hladina je v takovém případě prý normální. Zvyšuje jí totiž hormon, který se vyskytuje u kojících maminek. Můžu jíst, co chci. A je to super.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.