V patnácti až dvaceti procentech případů mají potíže se spánkem zdravotní příčiny. Pokud umíte rozeznat drobné zdravotní problémy, které ruší klidný spánek dítěte, předejdete mnohým nedorozuměním.
Pročpak ty slzičky?
Není vůbec jednoduché od sebe odlišit vzlykání jako strategii “rozmarného dítěte”, kterému se nechce jít spát nebo by se rádo vloudilo do rodičovské postele, pláč, kterým nám dítě připomíná, že má hlad, pláč pramenící z večerní úzkosti nebo neklidu a slzy skutečné fyzické bolesti. Díky zkušenostem nebude pro vás po čase tolik obtížné tyto případy rozeznat. Důvěřujte svému rodičovskému instinktu – jestliže vašeho uplakánka nedokáže nic utišit, láhev, něžnosti ani kolébání, pak má zcela jistě skutečné bolesti. Ačkoli máme určité sklony to popírat, musíme připustit, že i kojenec může trpět bolestmi.
Původ vážných poruch spánku mohou u kojence vysvětlovat chronické záněty ucha. Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborným lékařem ORL.
V kterou dobu pláče?
Doba, kdy dítě začne plakat, je nejdůležitějším ukazatelem. Pláč v druhé části noci bývá obvykle spojen se zcela přirozeným probouzením dítěte mezi spánkovými cykly. Když dítě neumí znovu samo usnout, volá na pomoc rodiče. Naproti tomu pláče-li dítě v první části noci a je-li přitom vzhůru během dlouhých časových úseků, bývá to příznakem nemoci, protože dítě by se během hlubokého NREM spánku nemělo normálně budit. Důvodem bude v tomto případě asi bolest.
Zuby na lavici obžalovaných
Mezi nejbolestivější události v životě malého dítěte patří růst zoubků. Každé klubání zubů je spojeno s několika bouřlivými nocemi. Abyste dítěti ulehčili tyto nevyhnutelné chvíle, neváhejte mu před spaním nanést na zapálené dásně znecitlivující mast. Známý homeopatický lék Chamomilla 9 CH dokáže téměř zázraky. Vyjděte do protiútoku...
Zubní kalendář
Následující kalendář růstu zubů vám pomůže předvídat budoucí těžké noci.
Dva přední dolní řezáky se začnou klubat kolem šestého měsíce dítěte.
Následují dva přední horní řezáky a dolní dvojky řezáky.
V desíti měsících přivítáme horní dvojky řezáky.
Na programu pak jsou mezi desátým a dvanáctým měsícem také první stoličky,
špičáky mezi šestnáctým a osmnáctým měsícem
a nakonec v rozmezí mezi dvacátým a třicátým měsícem druhé stoličky.
Proklaté koliky!
Po zubech, uších a problémech s kůží vyvádí dítěti zlomyslné kousky pro změnu jeho střeva. A samozřejmě ho nebudou nijak šetřit! Jak může mít dítě klidný spánek, když mu nesmírně bolestivé střevní křeče znemožňují usnout nebo ho náhle budí ze spaní? Některé příznaky vám mohou pomoci diagnostikovat známé koliky, které jsou odjakživa středem zájmu péče o děti. Obvykle bývá bříško dítěte nafouklé a napjaté, dítě má větry, velmi nepravidelnou stolici, která je někdy příliš tuhá, někdy příliš řídká. Mívá pocit nucení na stolici, zrudne v obličeji a snaží se ze všech sil tlačit – ale bez úspěchu. Kvůli bolesti, kterou pociťuje, mívá tendenci se kroutit a krčit nožičky k bříšku.
V Africe pomáhá dětem ulevit od bolestí bříška to, že je maminky nosí na zádech.
Praktické rady
Chcete-li miminku trochu ulehčit od kolikových bolestí, můžete mu masírovat bříško, a tím mu ulevit od plynatosti. Bříško masírujte vždycky ve směru hodinových ručiček tak, abyste kopírovali směr střevní peristaltiky. Bříško je možné také zahřát, například tím, že si dítě položíte bříškem na ruce nebo mu na bříško přiložíte (ne příliš) nahřátou látkovou plenu.
Jiný kraj, jiný mrav
Kojence, který trpí kolikovými bolestmi, zavine alžírská matka od hlavy až k patě do pruhů nahřáté látky. Látka, jakási druhá ochranná a zklidňující kůže, ho pak hřeje a uleví mu od bolesti.
Vyléčí to několik kapek trpělivosti
Většina dětí se s takovými více či méně intenzivními problémy setká mezi jedním a čtvrtým měsícem života. Není nic, co by jim mohlo ulevit – nebo v každém případě zásadně ulevit. Neznáme totiž přesně příčiny těch zpropadených kolik, ale zdá se, že pravděpodobným důvodem je určitá nezralost dětského trávicího ústrojí. Střeva kojence špatně snášejí cukr obsažený v mateřském nebo kravském mléce a způsobují kvašení a plynatost. Tato střevní trápení budou jednou, až dítě trochu povyroste, jen nepříjemnou vzpomínkou.
Příliv a odliv
“Provoz” v trávicím ústrojí je často nedokonalý a ne vždy se dodržují všechny zákazy vjezdu. Stává se, že si obsah žaludku splete cestu a vrací se ze žaludku do jícnu. Takový vzestup kyselých žaludečních šťáv končí podrážděním jícnu, které je velmi bolestivé. Dochází k němu nejčastěji v noci, když dítě spí ve vodorovné poloze. Dokáže nás ošálit tím, že u dítěte nevede nutně k ublinkávání nebo ke zvracení, a proto zůstane často nepovšimnuto. Nicméně dítě netrpí o nic méně. V tomto případě mu pomůže pouze lékařské ošetření.
Ukázka je z knihy Spánek malých dětí, kterou vydal Portál a kterou koupíte zde.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.