U malých děvčátek jsou úrazy rodidel poměrně časté. Příčinou je větší pohybová aktivita dětí spolu s jejich neopatrností a nešikovností.
Typickým mechanismem úrazu rodidel u děvčátek je pád rozkročmo na něco tvrdého – na prolézačce, na rám (pánského) kola, na hranu vany při vylézání z ní, při lezení na stromy apod. Méně je mezi rodiči známo, že se holčičky ve stáří kolem dvou let snadno zraní o výstupek plastikového nočníku (děvčátko vstane, nočník se lehce posune vzad a když si dítě znovu sedá, narazí si právě ty nejchoulostivější partie rodidel o výstupek nočníku).
Z popsaného mechanismu úrazu vyplývá, že poranění má charakter tržno-zhmožděných ran a bývá umístěno na přední části zevních rodidel, tedy v oblasti poštěváčku a malých stydkých pysků. V této oblasti také vyúsťuje močová trubice, a tak tato poranění často postihnou i ji. Potom se dítě nemůže ani vymočit.
Druhým mechanismem poranění rodidel je pád na podlouhlý předmět, který může poranit zadní partie rodidel, panenskou blánu i pochvu a oblast hráze. Takovým způsobem může vzniknout poranění třeba při pádu ze stromu, poranění způsobená jízdou na hračkách. Kromě poranění v popsané oblasti tato poranění často zasahují i do vnitřku pochvy, ale mohou prorazit poševní stěnu i do konečníku nebo do pobřišnicové dutiny!
Pozor! Poranění zadních partií rodidel mohou být také způsobena pohlavním zneužíváním! Proto při takovém typu poranění na to musíme vždy myslet a šetrně po tom pátrat.
Někdy se také stane, že náraz směřuje na kůži velkého stydkého pysku: pak vznikají někdy i značně veliké uzavřené krevní výrony (hematomy), jimiž postižená krajina zduří do značné velikosti – třeba do velikosti husího vejce!
Hematom je bolestivý, někdy může také stlačit močovou trubici tak, že dívka nemůže močit. I ošetření hematomu patří do rukou lékaře. První péče o takový úraz však není operační, jen se podávají ledové obklady, léky ke ztlumení bolesti a léky napomáhající vstřebávání hematomu. Rozhodně však nesmíme takový poúrazový hematom chirurgicky vyprazdňovat, tj. naříznout a vypustit. To by bylo zdrojem dalšího a obtížně zastavitelného krvácení. Teprve po týdnu je vypuštění krevních sraženin nejen možné, ale i nutné.
Poranění rodidel patří mezi tzv. špinavá poranění, proto je nutné myslet i na prevenci tetanové infekce. Děti jsou u nás obvykle dobře proočkovány proti tetanu, ale pokud od posledního očkování uplynula delší doba nebo to rodiče nevědí, provádí se přeočkování. Je proto vhodné, abyste při poranění rodidel přinesli s sebou k lékaři také zdravotní a očkovací průkaz dítěte.
Zevní rodidla, zejména jejich přední části, jsou bohatě cévně zásobena a velmi citlivě inervována. Proto je každé i malé poranění v této oblasti bolestivé a zpravidla i silně krvácí.
Krvácející poranění rodidel – až na povrchní a jen mírně krvácející oděrky sliznice – je nutno chirurgicky ošetřit, tj. zastavit krvácení a uzavřít otevřenou ránu sešitím. Je samozřejmé, že sešití rány v takto citlivé oblasti nelze provádět v místním znecitlivění a vyžaduje vždy krátkou celkovou anestezii (narkózu). K bezpečnému uspání je vhodné, aby dítě mělo prázdný žaludek, aby po narkóze nezvracelo – vdechnutí zvratků je nebezpečná komplikace narkózy! Bohužel se však setkáváme s tím, že rodiče či babičky, aby poraněné dítě uklidnili, mu dají najíst či napít, když nic jiného, tak alespoň kousek čokolády apod. V zájmu dítěte to nikdy nedělejte a nedopusťte, aby to dělali jiní dospělí.
Ošetření poraněných rodidel v narkóze je potřebí také k tomu, abychom mohli co nejpřesněji zjistit rozsah poranění a nepřehlédli např., že kromě poranění zevních rodidel existuje i hlubší poranění v pochvě nebo poranění pronikající do okolních orgánů.
Úraz zevních rodidel může postihnout také močovou trubici a její vyústění. Nemůže-li se dítě vymočit nebo provádíme-li sešitá blízko močové roury, pak dítěti na 1 až 2 dny zavedeme do močového měchýře cévku k odvádění moči.
Vyšetření, ošetření a veškerá péče o úrazy rodidel nejsou vždy jednoduché. Nesnáze bývají již při zjišťování původu úrazu: v době, kdy úraz nastal, bylo dítě zpravidla bez dozoru dospělých, a tak informace, které o tom získáme, nemusejí být přesné. Roli tu hraje i obava dítěte poraněného při činnosti, kterou nemělo dělat, že řekne-li pravdu, bude ještě potrestáno.
Samozřejmě nejlépe je obrátit se na gynekologii, ale i chirurg může takové poranění dobře ošetřit. Rozhodně však je nutno to provést v nemocnici – kvůli narkóze. Také v případě nutnosti zavést holčičce cévku bude muset zůstat 1 až 2 dny v nemocnici.
Skutečně by to bylo pro dítě velmi nepříjemným zážitkem. Proto používáme stehy ze vstřebatelného šicího materiálu a odstraňování stehů tak odpadá.
Nenechávejte holčičku na nočníku sedět dlouho (žádné „dokud se nevyčuráš, musíš na nočníku sedět“!) a nenechávejte ji bez dozoru. V každém případě je lepší používat nočník „klasického“ tvaru, bez výstupku, a začněte co nejdříve dítě posazovat na normální klozetovou mísu s dětským sedátkem – ta jsou běžně k dostání a jsou vhodněji tvarována.
Rodidlům věnujte šetrnou hygienickou péči, po každém močení je opláchněte tekoucí vodou (sprchou, nikoli sedací koupelí!) a pak šetrně osušte – nikoli třením, ale jen opakovaným přiložením čistého ručníku nebo pleny. Žádné zásypy – ani třeba zásyp Framykoinu. Dělají se z nich strupovité hmoty, pod nimiž se pak tkáně hůře hojí. Nezapoměňte také kontrolovat, zda dítě bez problémů a dostatečně močí.
Autor je přednostou Kliniky gynekologie dětí a dospívajících ve FN Motol v Praze.
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.