Jak byste měli zareagovat, pokud v domě pořád nacházíte poházené oblečení svých dětí?
Představte si dospívání jako tobogan. Pokud se nevybavíte moderními znalostmi a strategiemi přežití, může vám svět připomínat lunapark. Vzpomínáte na dobu, kdy se mluvilo o příšerné době mezi třinácti a devatenácti lety? Jízda na toboganu dospívání totiž začínala s třináctými narozeninami a všichni zúčastnění si mohli vydechnout úlevou a vystoupit ze sedačky, když se potomstvo dožilo dvacítky. Od té doby se ale adolescence změnila. Mění se její časové rozpětí. Pokud se doba jízdy na toboganu prodloužila, je dnes mnohem důležitější než dříve, abyste věděli, jaké vrcholy a propady vás čekají a jak je nejlépe přežít.
V průběhu jízdy na toboganu procházejí dospívající mladí lidé významnými emočními i tělesnými změnami. Tělesné změny vidíte, a kdybyste mohli vidět i ty citové, zjistili byste, že jsou mnohem dramatičtější než tělesné. Každý adolescent je jedinečnou osobností. Někteří adolescenti procházejí s obtížemi určitou fází dospívání, jiní se potýkají s problémy po celou dobu, a další proplují dobou dospívání relativně v klidu. Někdy se ale může stát, že ti, kteří vypadají na pohled spokojeně, jenom dovedně skrývají své obavy a nejistoty.
Tělesný růst se zpomalí těsně před nástupem puberty. Snad je to klid před bouří. Pomineme-li období růstu v kojeneckém období, nastává nejrychlejší růst právě v období dospívání. Během růstového zrychlení v pubertě se dvojnásobně zvětší srdce. A vy se domníváte, že váš puberťák žádné nemá! Některé děti vyrostou v pubertě až o deset centimetrů za rok. Nijak nepřekvapí, když třináctiletý kluk dokáže po příchodu ze školy slupnout na svačinku bochník chleba a celé kuře.
Někteří adolescenti nastartují svůj zrychlený růst již v devíti letech, jiní začnou třeba až v patnácti nebo šestnácti. V jejich těle rychle vzrůstá hladina tří typů hormonů: gonadotropinu, pohlavních steroidů a nadledvinkových androgenů (tyto hormony mohou vám i vašim dospívajícím dětem způsobit nejedno bolení hlavy). Pohlavní orgány dozrávají a puberta začíná.
Z výsledků nedávné studie 14 000 dětí vyplývá, že každá šestá dívka dnes vstupuje do puberty v neuvěřitelných osmi letech, kdežto před 25 lety byla ve skupině osmiletých dívek v pubertě jen jedna dívka ze sta.
Naslouchejte dospívajícím. Když se vydávají do neprozkoumaných vod nových názorů a myšlenek, oceňte to a zůstaňte klidní, i když se přitom chovají příšerně. Nikdy je nezesměšňujte. Dejte najevo ochotu mluvit s nimi a nezneužívejte svého postavení. Od mladých lidí velmi často slýcháme, že jejich rodiče si myslí, že mají patent na rozum, a neposlouchají názory jiných, a už vůbec ne vlastních dětí.
Budete-li ochotní naslouchat a uznáte-li, že vaše dítě může mít jiný názor než vy, vyhnete se mnohé lítosti a ušetříte spoustu nádobí. Můžete se shodnout na tom, že se neshodnete, nebo můžete diskutovat o tom, proč někdo z vás prosazuje určitý názor. Udržujte hovor v pozitivní rovině. Nevnímejte každý rozhovor jako bitvu. Žádný z vás nemusí být "vítěz". Mladí lidé si váží toho, když si jich někdo váží. Poznají rozdíl mezi tím, jestli jim někdo opravdu naslouchá, nebo je jenom trpně snáší. Rychlostí blesku rozpoznají blahosklonný výraz nebo poznámku. Dejte jim najevo, že jim budete naslouchat a respektovat jejich názory. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že v době dospívání svých dětí si uchováte zdravý rozum a přečkáte ho bez zbytečných šrámů.
Jak byste měli zareagovat, pokud v domě pořád nacházíte poházené oblečení svých dětí a všechny domluvy jsou marné?
Tato výzva je jen málokdy účinná. Mladí lidé jen neradi slyší lamentování a mučednické stížnosti. Obvykle přestanou poslouchat nebo se ohradí jednou z oněch puberťáckých odpovědí, které každý z nás už někdy slyšel: "Sem se tě neprosil, aby ses dřela" nebo "Já za to nemůžu, že nesnášíš svou práci!"
Bylo by úžasné vidět, jak se při tom tváří! Ale krátký okamžik triumfu by trval skutečně jen chvilinku. Za této situace byste se mohli navždy rozloučit s jakýmkoli dobrým vztahem, který jste kdy spolu měli. Váš puberťák může zareagovat mnohem nepředvídaněji, než byste si kdy dokázali představit, a kdo ví, kam by to všechno vedlo. Bavte se touto představou… ale nikdy ji nesmíte uskutečnit!
Vynikající taktika, jak přivést vaše puberťáky k poznání, že to myslíte vážně. Nejprve je však varujte. Pokud je dokážete zatáhnout do rozhovoru o svých pocitech a o tom, jaké bude mít jejich chování důsledky, budete mít mnohem větší vyhlídky na úspěch. Vaše děti budou předem varovány a budou mít také příležitost vyjádřit se, a proto vaše jednání nebudou vnímat jako nespravedlivé. Nepřestávejte trvat na svém! Důslednost je v této situaci velmi důležitá.
Tento postup funguje jen málokdy, zejména pokud ho použijete ve formě kázání. Pokud se ale váš potomek stále chová nežádoucím způsobem, měli byste mu přinejmenším naznačit, jaké důsledky to pro něj bude mít. Mladí lidé jsou impulzivní a obvykle si předem nepromýšlejí, co budou dělat. Potřebují zjistit, že každé chování má určité důsledky.
Nezačínejte s tím, nechcete-li strávit každou volnou minutu v příštích dvanácti, třinácti nebo patnácti letech otročením pro své puberťáky. Na první pohled to sice může vypadat jako ušlechtilý skutek rodičovské lásky, ale přitom tak své dospívající děti učíte neodpovědnosti, bezohlednosti a sobectví. Být dobrým rodičem neznamená, že se musíte vzdát všech svých osobních práv. Vaše dospívající děti si zaslouží úctu. Vy si ji také zasloužíte. Vaše dospívající děti si zaslouží, aby jim někdo naslouchal. Vy si to také zasloužíte. Dobrý rodič je spravedlivý, ale oplátkou očekává spravedlivé zacházení.
Podle knihy Puberťáci a adolescenti (Portál 2010), kterou koupíte zde.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.