Mužská menopauza je podle britských odborníků spíše výmluva pro nechuť na svém životním stylu cokoli měnit či vyrovnat se s vlastním stárnutím.
Pokud si muži po padesátce stěžují na únavu, cítí se v depresi a zájem o sex i sexuální výkonnost se blíží bodu mrazu, říkává se cosi o mužské menopauze. Podle sexuologů se však zpravidla nejedná o tak prudké hormonální změny jako u žen.
Zatímco příznaky menopauzy - únava, náladovost, nespavost, depresivní a úzkostné stavy - jsou u žen způsobené vyhasínáním funkce vaječníků, jež je provázené prudkým úbytkem hormonů, u mužů dochází k masivnímu úbytku testosteronu jen zřídka. Britští odborníci publikovali v Drug and Therapeutics Bulletin informaci o tom, že v jejich studii mělo plných 80 procent šedesátiletých mužů a téměř 40 procent osmdesátiletých hladiny testerovu v normě.
S věkem (zhruba od čtyřiceti let) sice hladina testosteronu klesá, ale velmi zvolna, zhruba o procento či dvě ročně. Jen v menšině případů dochází k prudším úbytkům tohoto mužského hormonu -a jen to jsou případy indikované pro suplementaci tímto hormonem, upozorňují britští lékaři. Mnozí muži, trpící únavou a slabostí, stavy úzkosti, depresí, nízkou sexuální apetencí i výkonností, však mají množství testosteronu odpovídající biologickému věku. Přesto jim jejich ošetřující lékaři často doporučují syntetické hormony - podle jejich slov mužům výrazně pomáhají a poměrně rychle ulevují od problémů, s nimiž do ordinace přišli. I samotní pacienti s příznaky „mužské menopauzy“ mají o suplementaci testosteronem zájem, protože hledají rychlý medicínský zásah, který jejich problémy vyřeší.
Britští lékaři však varují, že dodávání testosteronu osobám, které jeho nedostatkem ve skutečnosti netrpí, může mít velmi závažné nežádoucí efekty - zvyšuje totiž riziko rakoviny prostaty. Jejich doporučení jsou ovšem pro muže mnohem méně atraktivní: zamyslet se nad svými návyky a celkovým životním stylem a zpravidla je také korigovat. Vždycky je taková bilance spojená s přijetím faktu stárnutí, což bývá pro mnoho (nejen) mužů značně frustrující. Někdy je třeba si přiznat, že hranice výkonu se v určitých směrech už nebudou zvyšovat, ale naopak začnou (nebo již začaly) pozvolna klesat, takže je vhodné životní tempo poněkud zvolnit - ať už se jedná o vysoké pracovní nasazení a velké časové vytížení či o fyzicky náročné koníčky. Jindy může být problém způsobený spíše nedostatkem fyzické aktivity, podíl má též nevhodný stravovací a pitný režim. Psychický stav mohou negativním způsobem ovlivňovat i konflikty ve vztahové rovině (např. manželské rozepře, rozvod, hádky a vážné spory s dospívajícími či dospělými potomky anebo naopak náročnost situace v rodině s malými dětmi).
Mužská menopauza je podle britských odborníků spíše výmluva pro nechuť na svém životním stylu cokoli měnit či vyrovnat se s vlastním stárnutím. Testosteronový doping se jeví jako rychlé a jednodušší řešení - byť jím ve skutečnosti není.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.