Právní situace - poraďte
Ahoj všem, pročítám si tu diskuzi, jelikož jsem v situaci, kdy čekáme s přítelkyní potomka, nejsme svoji a řešíme, zda se vzít před jeho narozením, či až po, aby si svatbu mohla přítelkyně tzv. "užít" a nestresovat se s "bubnem".
Nejvíc by mě zajímalo, pokud někdo máte informace, jaký má život s dítětem "na psí knížku" právní ne/výhody oproti sezdanému páru. Zkoušel jsem google, ale nevím, jak se zeptat, všechny výsledky odkazují na statistiky a články z nich vycházející.
A propos: nejčastěji se dočítám o 50% rozvodovosti manželství, rád bych vás upozornil, že tako statistika je poněkud dost přiohlá. Jelikož v těchto 50% jsou rozvodový recidivisté (opakované rozvody již jednou, či vícekrát rozvedených), dále je třeba statistiku dělit dle věku vstupu do manželství ve vztahu k rozvodovosti. Skoro 30% z těchto 50% jsou manželství, kde se brali do 25let věku. U párů, které uzavřeli manželství po překročení hranice 25let věku partnerů, je rozvodovost lehce přes 10%. Takže paušálně říci, že 50% manželství se rozpadá, tedy každé druhé je hloupost.
Abych se vrátil k původní otázce, slyšel jsem, že např. můj potomek (o přítelkyni nemluvě) by v případě, že by se mi, nedej bože, něco stalo, přijde velice zkrátka - ve vztahu k otci by nebyl přímým dědicem. Dále, pokud nastanou třeba při porodu komplikace, lékaři nemají povinnost a možná ani nesmějí mne, jako člověka v podstatě cizího (minimálně ve vztahu k přítelkyni) informovat o jejím/jejich stavu, atd., apod.
Někteří lidé v mém okolí mě varují, že je mnoho nevýhod/překážek/právních složitostí, říkejme tomu, jak chceme, že "život na psí knížku" skýtá mnohá nebezpečí, jiní zas říkají, že se nic neděje a že je to dnes běžné.
Máte prosím někdo informace, popř. odkazy na články, výňatky zákonů, apod. jak je to doopravdy, piště i na mail: jiras(zavináč)ic.cz
Děkuji.
Odpovědět