9.3.2005 18:19:26 Babelle
Mámatáta a tátamáma
Jsme s mužem oba vysokoškolsky vzdělaní, brali jsme se po třicítce, máme dvě děti (holčičku 3,5 roku a chlapečka 11 měsíců). U nás doma to vypadá tak, že jsem byla na "plné" dovolené vždy 6 měsíců, poté jsem nastoupila na zkrácený úvazek (3 dny v týdnu) zpět do práce.
Takže několik dní v týdnu u nás "vládne" tátamáma, několik pak mámatáta. O děti se staráme úplně stejně, o domácnost taky - kdo je zrovna ten den "živitel", chodí do práce. Kdo je ten den "pečovatel", stará se o děti a domácnost. (Vlastně nestaráme, kojila jsem a kojím - holčičku 13 měsíců, chlapeček taky zatím nevypadá, že by chtěl přestat.)
Nepopírám, že tento pro mě ideální model (chodím do práce i z práce s úsměvem a doma jsem ke všem trpělivá a zvládám věci v práci i doma s větším nadhledem) můžu praktikovat jen proto, že se mi podařilo najít ideálního muže a práci...
Podle grafu jsem se zařadila do prostředního sloupce - na mateřské + styk s profesí alespoň na částečný úvazek. Doufám, že společenský tlak na zvýšení možností udržení kariéry (v mezích přijatelných pro pracující matku i zaměstnavatele) bude stále vyšší a stejně tak bude i vzrůstat společenská tolerance tohoto způsobu života. Zatím jsme výjimkou, setkali jsme se vždycky jenom s obdivem okolí, jak to pěkně zvládáme.
Jsem si jistá, že obě(zatím)dvě děti budou mít vzor do života, že je normální se o povinnosti dělit a radosti prožívat spolu. S tátou chodí do práce i na jednání, víc sportují, se mnou zase absolvují dětské návštěvy a oslávky a kulturu.
Co se týče zaměstnavatelů, dokud pro ně nebudou vytvořena motivující daňová pravidla, nebudou se snažit o podporu mateřských povinností svých zaměstnankyň. Myslím, že by tlak měl být vyvíjen spíše na stát - když už proklamuje podporu porodnosti a snížení závislosti na sociálních dávkách, toto by mohl být jeden z (alespoň pro mě) přesvědčivých volebních hesel. V důsledku by na tom samozřejmě vydělalo i podnikatelské prostředí - neznám loajálnějšího a výkonnějšího zaměstnance než je matka na zkrácený úvazek... A od kolegů často slyším, že by tak rádi, teď, když mají malé děti, využili možnost taky pracovat na zkrácený úvazek.
Chce to baby do parlamentu, tvořit zákony.
Odpovědět