14.10.2007 2:42:27 Marie
Pro Cizinku
Jde vidět, že jsi všímavá a o věc se zajímáš, máš můj obdiv nad tím, co všechno "vyštracháš" na internetu a přečteš. Zvlášť ta srovnávací čísla stojí za zamyšlenou... S Tvým důvodem, proč máme vyšší číslo potratů ze zdrav. důvodů zcela určitě souhlasím, ALE přemýšlím taky, jestli to není ještě trochu tím, že např. v SRN mají péči o rodičky trochu jinak než u nás. Můj manžel tam delší dobu pracoval a já s dítětem (druhé jsme ještě neměli) jsem tam bydlela s ním. Našla jsem si tam jednu českou kamarádku na MD, která v SRN jako těhotná prošla jejich zdravotními prohlídkami (pracovala v SRN dlouho a platila si tudíž zdrav. pojišť.). Takže měla jsem možnost srovnání - ty její prohlídky v 1. polovině těhotenství nebyly v takové míře jako u nás (mám na mysli pouze ultrazvuk, ostatní bylo jako u nás). Prostě jsem nabyla dojmu, že vše více nechávají na přírodě, takže pokud má umřít plod (v 1. polovině těhotenství), tak ať si umře sám a "pomáhat" mu v tom nebudou. Chtělo by to v souvislosti s tím zjistit, jestli se u nich rodí více poškozených dětí než u nás...
Další věc mě trochu překvapila, že když ta kamarádka přenášela 2 týdny, nechodila každý den na ultrazvuk jako moje sestřenice (v ČR), ale "jen" jednou za 3 dny. Otázka je, jestli to stačí, Němci prostě mají taková pravidla a zřejmě to vychází.
A tohle je z jiného soudku - zarazilo mě, že v porodnici ta moje kamarádka kojila dítě jako jedna z mála žen! Stěžovala si mi na to, jak se na ni matky udiveně dívaly, když přišla v porodnici na jednu přednášku vedenou doktorkou mezi matky s miminkama a začala kojit.
Sice jí od prvního dne sestry poradily, jak přiložit dítě k prsu, ale když se zeptala, co dělat, když bude mít "pochybnosti" o tom, zda má dítě dost mateřského mléka, dostala se jí odpověď, ať dá dítěti mléko umělé a hotovo. V mojí porodnici jsem dostala na stejnou otázku odpověď jinou - ať přikládám dítě k prsu častěji a když to nejde (dítě je příliš spavé), tak mám mezi kojením odstříkat ve sprše, a tím se produkce mléka celkově zvýší (zkrátka se snažili mi sdělit, že řešení dát dítěti umělé mléko je řešení až na posledním místě). Zajímavé ale je, že kvalitní odborné publikace o kojení, které jsem si před porodem zakoupila, mám od německých autorů...
Další věc mě trochu zarazila (to je taky z jiného soudku a s úmrtností taky nesouvisí), že děti v SRN se vůbec neočkují proti TBC. Nemám na to vyhraněný názor, asi chtějí organismus dítěte zatěžovat co nejméně, nevím. Berou TBC na lehkou váhu nebo my to s očkováním přeháníme?
Odpovědět