14.10.2007 12:49:23 cizinka1
Re: Pro Cizinku
Marie,
ja take mam moznost porovnat nemecky a cesky system, mas zajimave otazky, takze postupne:
K zobecneni "v SRN mají péči o rodičky trochu jinak než u nás."
Rekla bych, ze hlavne odlisny je ten "politicky" pristup. Zatim co v Cesku (a take kdysi byvalych zemi DDR) spousta veci jsou bud povinnych, nebo rutinne provedenych bez optani souhlasu podle doporuceni odbornych spolecnosti, v puvodnich zemich SRN moderni system zdravotnictvi byl pod silnym natlakem liberalnich tendenci nechat vse, co neohrozuje verejnost, na zodpovednosti a volbe klientu. Ja se otevrene priznavam, ze ten prvni zmineny model nemam rada, a rikam mu relativne dobre opecovany "chlev". Vedle te nesvobode a nasledujici obcanske nezodpovednosti, je to zlaty dul pro ruzne lobbisti od zdravotnickych technickych a farmaceutickych firem, laboratori patologie a pod. Staci mit dobre styky a protlacit svuj vyrobek jako povinny. Irena (snad mi promine ze odpovidam neprimo) v ceskem systemu vidi financni logiku, ja v ni zadnou funkcni nevidim, totiz podle lonskeho hodnoceni Health Consumer Powerhouse Cesko propadlo velmi nizko prave kvuli neefektivite hospodareni: relativne vyspely stat uz si nemuze dovolit hradit leky, ktere jsou zavedeni i v chudsich zemich. Prece ne kazda Ceska, ktere byly provedeny drahy tripple test bez optani pujde na potrat, spousta penez tim zpusobem se splachne na zachod... To, co kdysi z ideologickych duvodu provozovalo jako "vykladni skrin socializmu" (dobra pece o matku a dite), v soucasne dobe je proste dobry kseft.
Ten ultrazvuk v SRN: Pokud vim, kazda pojistovna je povinna v soucasne dobe proplatit 2 UTZ, pokud tehotna si je preje. Jak je to s krevnimi genetickymi testami, se obavam rict neco vseobecneho, protoze to se lisi pojistovna od pojistovny, je tam spolupodil klientky, ale nejsou nedostupne, spise bezne nabizene. Nerekla bych take, zeby v SRN chybela informace. Jen novejsi trend je podavat je otevrenejsim a vsechstranejsim zpusobem: realni meze diagnostickych moznosti, veskera rizika a prinosy. Kdo se zajima a precte to, co mu pojistovna a poskytovatel pece strka pod nosem, rozhodne se sam.
Ta "ceska" pomoc k potratum v prvnim trimestru: revize po zamlklym tehotenstvi uz snad neni potrat ze zdravotnich duvodu, totiz jde o odstraneni mrtveho plodu. Ja osobne bych nestala ani o tu UTV kontrolu ani o revizi, pokud bych nemela horecku a nikam nevedouci bolesti, totiz falesna diagnoza je dost pravdepodobna a stoji spoustu nervu do te doby, pokud neni vyvracena, a rutinni revize muze napachat vice skody nez dobra (srusty a tak).
Opravdu vice veci nechavaji na prirode Holandani: tam geneticke testy opravdu se provadeji skupe a je o nich maly zajem. Odrazi se to na velmi nizkem podilu umelych potratu ze zdravotnich duvodu, a samozrejme i vyssi novorozenecke umrtnosti, ale dulezity je to, ze cisla detske umrtnosti do 5 let stoupaji na evropsky prumer. Takze na tom take stavim svoji tezi, ze nechat to na prirode (ovsem pod kontrolou zkusene porodni asistentky), pokud nekdo se to preje, je naprosto efektivni a legitimni pristup a zadna "nezodpovednost".
To kojeni a druh pece o tehotnou a sestinedeli: v SRN zalezi na tom, jakeho poskytovatele pece si vyberes. Pokud se dochazi k nezavisle Hebamme, bude vse velmi prirodni. Pokud si vyhlednes nejakeho Frauarzt, dobre vybaveneho a milujiciho techniku , bude to jinak, jen ze pojistovny by fakt neproplacely ty bezduvodne UTV tak hojne jak v Cesku. (Pokud by byly problemy, jako podezreni na nedostatecnost placenty, tak ovsem ze jo.)
Vseobecny natlak kojit v Nemecku opravdu neni, ale nemam take spatne zazitky ohledne toho, ze sveho prvniho mazla kojila jsem do 3 let, a nejak jsem to netajila. Na verejne kojeni clovek proste potrebuje dostatek sebevedomi a to i v Cesku, tot vse:). Zase to je vec politickeho vkusu, ale mi pripadaji hnusne to fackovani nekojicich v CR a v Norsku (zeme s nejvyssim podilem kojenych deti. Pozor na vsechno, kde nacionalizmus se proline se zdravotnictvim!)
Ockovani: o tom tady na Rodine intensivne diskutuje a i o tom TBC, a vec opravdu neni tak jednoducha. Ockovani je ochrana, ale zaroven i nabourani imunitniho systemu. Je ovsem tragedie, kdyz dite umira na pneumokok, ale umrelo proto, ze nebylo ockovane, nebo proto, ze melo civilizacne oslabenou imunitu, take i tim hojnym ockovanim? Ja osobne deti hodlam ockovat, pokud se jevi zdrave, a to dobre snasi, jako moje prvni dite. Tak trochu ze solidarity, aby nebyl bacilo(viro)nosic mezi slabsim obyvatelstvim. Ale i s ceskym povinnym ockovacim kalendarem zachazela jsem dost svevolne, a posouvala jsem terminy, pokud mi se nezdal dost silny na dalsi zasah. Respektuji naprosto veskere jine pristupy. Vsechno ma svoje pro a proti, a tak se to jevi, az se clovek zacina o to se zajimat.
Odpovědět