Jak se homeopatické léky užívají? Jak podat homeopatický lék malým dětem?
Jak se homeopatické léky užívají? Jak podat homeopatický lék malým dětem? Kolik obsahují cukru? Hradí homeopatické léky zdravotní pojišťovny? Jsou homeopatické a alopatické léky slučitelné? Odpovědi na tyto a další otázky, které jsou nejčastěji kladeny nejen lékárníkům, ale velmi často i v rámci Homeopatické poradny portálu Svět homeopatie, se dozvíte v našem dnešním článku.
Všeobecně se doporučuje užívat homeopatické léky mimo jídlo, s čistými ústy. U tub s granulemi jednu dávku obvykle představuje 5 granulí. U menších tubiček (dóz) s malinkými kuličkami (globulemi) se užívá jednorázově celý obsah jedné tuby (např. lék Oscillococcinum). Na rozdíl od alopatických léků, tyto dávky nejsou závislé na věku ani váze pacienta. Není důležitá kvantita, ale četnost dávek.
Homeopatické léky se mohou rozpustit v malém množství vody ve skleničce nebo kojenecké láhvi bez ohřívání. Je důležité připravovat každý den čerstvý roztok.
Z hygienických důvodů, stejně jako u jiných léků, je vhodnější nedotýkat se homeopatických léků prsty. Tuby s dávkovačem jsou vyrobeny tak, aby užívání léků bylo snadnější.
Vezměme si například lék Arnica Montana 9 CH. Arnica Montana je základní látkou tohoto léku, která je definovaná mezinárodním vědeckým názvem v latině. CH v názvu je zkratka pro Hahnemannovo centezimální ředění. Číslo v názvu odpovídá počtu postupně provedených ředění.
Stejný lék může být indikován při různých nemocech. Není proto možné uvádět jedinou indikaci a dávkování u každého monokomponentního léku. Poraďte se se svým lékařem.
Granule a globule jsou vyrobeny ze sacharózy (85%) a z laktózy (15%). 5 granulí 4x denně, čili 20 granulí, obsahuje přibližně 1 gram cukru, neboli 1/5 kostky cukru. Jedna dóza globulí obsahuje také cca 1 gram cukru.
V mnoha zemích světa jsou zcela či částečně hrazeny, v České republice hrazeny nejsou.
Neexistuje žádná kontraindikace ani vzájemné působení mezi léky při současném užívání alopatických a homeopatických přípravků. Jsou stále častěji užívány jako navzájem se doplňující léky.
Ne. I velmi aromatické látky jako je mentol, káva, čaj, tabák, heřmánek, atd. jsou slučitelné s užíváním homeopatik, musí být ale konzumovány s určitým časovým odstupem od užití léku. Homeopatický lék musí být užit tzv. „s čistými ústy”.
Rychlost účinku homeopatie závisí na daném zdravotním problému. Při léčbě akutního symptomu (boule, ORL potíže, atd.) je účinek rychlý, po několika minutách, hodinách, nebo dnech v závislosti na situaci. V případě chronického onemocnění trvá léčba déle a vždy vyžaduje konzultaci s lékařem.
Ano. Homeopatické léky nemají chemickou toxicitu, žádné kontraindikace, vzájemně se neovlivňují s jinými léky a nemají ani nežádoucí účinky spojené s množstvím užitého léku. Těhotné ženy se tedy mohou léčit homeopaticky bez známého rizika pro sebe nebo své nenarozené dítě. Nicméně je vhodné promluvit si o tom se svým lékařem nebo lékárníkem.
Již 150 let se používá homeopatie pro léčbu domácích mazlíčků, zvířat v chovech i závodních zvířat, především závodních koní. Stále více chovatelů používá homeopatii, především proto, že v organismu nezůstávají rezidua, což je jedním z kritérií pro získání označení „BIO” u jejich produktů. Homeopatie umožňuje léčit zvířata účinně a nemá toxické ani návykové účinky.
Více jak 400 miliónů lidí po celém světě důvěřuje homeopatii. V tomto směru výsledky veterinární medicíny velmi přispěly k vývoji homeopatie. Dovede snad zvíře rozlišit léčbu alopatickou od homeopatické? Je schopné psychologické reakce, protože „věří“ v lék, který jsme mu podali? Jistě ne!
Homeopatický lék může být monokomponentní (obsahuje pouze jednu účinnou látku), vyráběný nejčastěji ve formě granulí v tubách nebo ve formě globulí v dózách. Také existují homeopatické polykomponenty (ve Francii označované jako „speciality“, kdy jeden lék obsahuje několik účinných látek). Existují v různých farmaceutických formách: jako krémy, gely, sirupy, tablety, kapky, oční kapky nebo čípky.
V některých případech je automedikace (samoléčba), po poradě s lékárníkem (pozn. redakce: nebo po vyhledání rad lékařů ve Světě homeopatie.cz) dostatečná, a to v případě akutních symptomů. Pokud symptomy přetrvávají, je nezbytně nutné poradit se s lékařem, který stanoví přesnou diagnózu a určí vhodnou léčbu.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.