tisk-hlavicka

Poradna: Syn ukradl spolužákům peníze

7.12.2015 Mgr. Kšajt Pavel Děti a my 4 názory

Při posuzování dětských krádeží je třeba nejprve přihlédnout k věku dítěte.

Nedávno jsme s manželem zjistili, že náš osmiletý syn několikrát vzal svým spolužákům v družině z aktovky peníze. Ty potom utratil v automatu na sladkosti. Kapesné od nás dostává, sladkosti také. Ze zdravotních důvodů (má potíže se žaludkem) jsme mu hned na začátku školního roku vysvětlili, proč si nemůže kupovat sladkosti a mléčné výrobky sám. Dohodli jsme se s ním, že si občas něco koupí, ale s naším souhlasem. Domluvu nedodržel. Synovi jsme jako trest dočasně omezili sledování televize, zábavu a příjem kapesného. Vše musel vrátit ze svých naspořených peněz a všem zúčastněným se omluvit. Fyzicky jsme jej netrestali. Momentálně si ale nevíme rady, jak dále. Co můžeme udělat, aby se nic podobného neopakovalo?

Při posuzování dětských krádeží je třeba nejprve přihlédnout k věku dítěte. Některé děti na počátku školní docházky ještě zcela nerozumí pojmu vlastnictví. Když po nějaké věci silně zatouží, jednoduše si ji vezmou, a nedomyslí následky. Vždy se také snažíme zjistit motivaci k přestupku, která bývá klíčem k řešení těchto případů. Váš syn si chtěl zřejmě stejně jako jeho spolužáci v automatu koupit sladkosti. Jiná situace by nastala, jestliže by peníze a bonbony rozdával ostatním dětem, aby si získal jejich přízeň a přátelství. Za krádeží může být tedy i jiný problém, ať už ve škole či v rodině. Dítě na sebe tímto způsobem upozorňuje ve chvíli, kdy si nedovede samo poradit. Někdy se jedná i o náhradní uspokojování jeho citových potřeb potřebami materiálními. Výchovné působení směřujeme k uvědomění si důsledků nevhodného chování. Způsobenou škodu by dítě mělo napravit, popřípadě se na její úhradě alespoň částečně podílet. Omezení kapesného a jiné zákazy zpravidla k lepšímu porozumění podstatě činu nevedou. Cílem je naučit dítě s penězi hospodařit, a to se nepodaří, pokud dítě žádné kapesné nemá. Doporučuji rovněž dávat si po přechodnou dobu na peníze větší pozor a zbytečně chlapce nevystavovat pokušení, jemuž by mohl podlehnout.

Názory k článku (4 názorů)
jinými slovy si dejte pozor, máte v rodi... Tomáš 8.12.2015 8:27
Zakázané ovoce nejvíc chutná Anadar 8.12.2015 9:52
Problém v rodině...??? Renata, dvě děti 12.12.2015 16:13
*Re: Problém v rodině...??? Lenka,1puberťák 24.12.2015 12:45




Článek se vztahuje k období asi

Podobné články


Další od autora Mgr. Kšajt Pavel >>


Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Anketa

Souhlasíte s povinným ročníkem mateřské školy od září 2017?

 Ano (34%)
 

 Ne (63%)
 

 Nevím (3%)
 

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.