Co můžeme udělat, aby starší syn neměl pocit ztráty?
Čekáme narození druhého dítěte. První syn oslavil tři roky. Zatím se zdá, že narození brášky ho nijak nevyvádí z rovnováhy. Máme však ve svém okolí příklady, kdy starší sourozenec neunesl narození mladšího. Co můžeme udělat, aby starší syn neměl pocit ztráty, sourozenci neubližoval a nezměnil své chování?
S prevencí sourozenecké žárlivosti a rivality je třeba začít už v průběhu těhotenství. Očekávání a příprav narození nového člena rodiny se má v co největší míře účastnit i starší sourozenec. Když se bratříček nebo sestřička narodí, osvědčuje se starší dítě přiměřeně k jeho věku a schopnostem zapojit do péče a pomoci rodičům. Jeho pomoc, byť často pouze symbolickou, je dobré náležitě ocenit. Při starosti o miminko rodiče nesmějí zapomínat na uspokojování citových potřeb prvního dítěte. Měli by si najít čas si s ním pohrát a popovídat. Věnovat se mu, aby mělo tatínka nebo maminku chvíli jenom pro sebe. Nejvíce hádek a sporů mezi sourozenci bývá kvůli hračkám a jiným osobním věcem. Proto je vhodné staršímu dítěti včas zajistit určité soukromí.
Rodiče se někdy snaží o podobný přístup k oběma dětem. Tato snaha má z jejich pohledu racionální opodstatnění. Nechtějí, aby se některé z nich cítilo v čemkoli ošizené. Ukazuje se ale, že se naopak vyplatí podporovat rozdíly, které jsou dané věkem dětí, jejich odlišnými vlastnostmi a zájmy.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.