Učitelky se ale tváří, že se nic neděje a Hanička prý vše dramatizuje.
Moje pětiletá dcerka je ve školce zřejmě obětí šikany. Menší skupina holčiček a kluků jí bere hračky a chová se k ní hrubě. Mělo údajně dojít i ke strkanici. Učitelky se ale tváří, že se nic neděje a Hanička prý vše dramatizuje. Poraďte mi, co mám dělat? Na koho se obrátit? A co když dcera opravdu jen přehání?
Podle mých zkušeností řeší v předškolním věku pedagogové a psychologové případy pravého šikanování poměrně zřídka. Předškoláci jsou totiž k odlišnostem mezi dětmi a k jejich handicapům mnohem tolerantnější než školáci.
Rozdíly ve vzhledu, chování či tělesné obratnosti většinou dobře přijímají. Častější jsou případy, kdy jedno, zpravidla neklidné, temperamentní a agresivnější dítě, ubližuje ostatním. Informace o tom, že se dceři děje něco nepěkného, ve vás zcela přirozeně vyvolává silné obranné a ochranitelské tendence.
Pokuste se nejprve podrobněji zjistit od paní učitelky, co se Haničce vlastně ve školce stalo. Poproste ji, aby na situaci mezi dětmi dohlédla. Paní učitelky se také mohou snažit ovlivňovat atmosféru v dětské skupině a prohlubovat porozumění pravidlům vzájemného chování. Ta už předškoláci dovedou pochopit, jsou-li jim srozumitelně a na konkrétních příkladech vysvětlena. K takovým základním normám náleží například: „Neubližujeme si“, nebo „Chováme se k sobě jako kamarádi“ a podobně.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.