tisk-hlavicka

Chystáme se na dovolenou v zahraničí

18.6.2002 Děti a my

Snad každý ví, že při dlouhém pobytu na slunci je nutné používat opalovací krémy, nosit sluneční brýle a v horkém létě klobouk, který nás ochrání před úžehem.

Při pobytu u moře si máme dávat pozor na poranění například o vodní ježky, pozor na kontakt s jedovatými rybami, korály atd. Velké množství lidí je alergických na včelí nebo vosí bodnutí, a proto musejí mít vždy s sebou léky, které jim pro tento případ předepsal lékař. Ten, kdo rád vyrazí při pobytu v zahraničí na výlet, by si měl dát pozor např. na uštknutí jedovatým hadem. A co další nebezpečí?

Mladí lidé se často vydávají do exotických zemí, zejména do Asie a Jižní Ameriky, na několikaměsíční pobyt na poslední chvíli a stává se, že podcení nutnost očkování. Druhou skupinou „cestovatelů“ jsou turisté, kteří cestují s cestovními kancelářemi. Ani luxusní hotel bohužel nevylučuje možnost nákazy hepatitidou typu A, a proto lékaři do zemí, kde se tato nemoc vyskytuje, očkování doporučují. Jednoznačně by centra cestovní medicíny před odjezdem měli navštívit lidé, kteří cestují s malými dětmi či těhotné ženy.

Co udělat před cestou do zahraničí

Je třeba konzultovat cestu v očkovacím středisku alespoň 4-6 týdnů před odjezdem (v případě dlouhodobých pobytů co nejdříve), aby lékař mohl vypracovat optimální očkovací plán. V případě zájezdů „na poslední chvíli“ kontaktujte svého lékaře a očkovací centrum neprodleně, protože očkování, které může být požadováno (žlutá zimnice), nabývá účinnosti až 10. den po očkování. Rovněž profylaxe malárie je záležitost, kterou není možno u některých zájezdů odkládat.

S sebou si přineste své dříve vystavené očkovací průkazy, např. z dětství, a pokud trpíte chronickým onemocněním nebo berete více léků, je vhodný též výpis ze zdravotní dokumentace od vašeho lékaře. Očkování do zahraničí se nehradí ze zdravotního pojištění a každý si ho musí platit sám. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, požádejte o podrobné informace, zjistěte si informace o možnostech stravování, dostupnosti zdravotně nezávadné vody, ubytování, dostupnosti zdravotnické péče a poté kontaktujte očkovací centrum. V případě individuální cesty se poraďte přímo v očkovacím centru.

Jaké očkování

V současnosti je povinné jen očkování proti žluté zimnici do některých států rovníkové Afriky a Jižní Ameriky. Seznam těchto zemí vydává a každý rok aktualizuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Účinnost očkování proti žluté zimnici je deset dnů po aplikaci. Mezi nejčastěji doporučovaná očkování patří očkování proti hepatitidě typu A.

Při pobytu v zahraničí se často můžeme poranit a musíme se poté nechat ošetřit v místním zdravotnickém zařízení. Je proto dobré nechat se očkovat proti hepatitidě B, která se může přenést při ošetření nesterilními nástroji ve zdravotnickém zařízení nebo sexuální cestou. K dispozici je také vakcína proti oběma typům hepatitid (A a B) současně. Doporučuje se zvláště lidem, kteří vyjíždějí častěji, pobývají v cizině delší dobu a u nichž se zvyšuje pravděpodobnost lékařského ošetření.

Očkování proti břišnímu tyfu se doporučuje těm, kteří vyjíždějí do oblastí se zhoršenými hygienickými podmínkami. Do oblastí jihovýchodní a jižní Asie je vhodné se při dlouhodobých pobytech ve vnitrozemí nechat očkovat proti japonské encefalitidě. Ochrana před meningokokovou meningitidou A+C je doporučená pro některé země Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky. Důležité je mít platné očkování proti tetanu, někdy i proti záškrtu. Vakcína proti malárii neexistuje, pro některé země a oblasti se předepisují léky (antimalarika), které se začínají užívat týden před odjezdem.

Nač nezapomenout

Do zahraniční byste měli vyjíždět nejen s platným pasem, ale rovněž s mezinárodním očkovacím průkazem, a to i v případě, že země, do které odjíždíte, nevyžaduje žádné povinné očkování. Mezinárodní očkovací průkaz vydávají očkovací centra. Další informace vám sdělí každé oddělení epidemiologie příslušné hygienické stanice.

Před žádnou cestou nebo delším pobytem nezapomeňte na kontrolu u zubaře! Dětem by před cestou do exotických zemí měl dětský lékař zkontrolovat očkování. Nezapomeňte na zdravotní pojištění pro případ nemoci či úrazu. Potvrzení o sjednaném pojištění noste raději všude s sebou (např. při výletech). Onemocníte-li v zahraničí, doporučujeme vám, abyste vyhledali ambulantního lékaře nebo navštívili nemocnici na dobré úrovni. Poznamenejte si potíže, příznaky nemoci, přijatá opatření, podané léky (uschovejte obal). Dobré také je, abyste si na závěr vyžádali lékařskou zprávu.

Jak se chovat během cesty

Pít byste měli nápoje pouze v originálním nepoškozeném obalu, kávu a čaj připravovat po dostatečném převaření vody (minimálně 10 minut), nepoužívejte do nápojů led a pro případ nedostupnosti nezávadné vody si s sebou vezměte dezinfekční tablety. Lákavé ovoce a zeleninu si raději odepřete, pokud nemají slupku, kterou lze oloupat.

Nekonzumujte nepasterizované mléko a sýry, jejichž původ bezpečně neznáte. Pijte pouze balené, tepelně ošetřené mléko. Máte-li v horkých dnech chuť na zmrzlinu nebo něco jiného mraženého, vybírejte pouze balené, průmyslově vyráběné pamlsky.

Riziko představují také nedostatečně tepelně upravené potraviny. Vyvarujte se zejména syrových nebo částečně vařených „plodů moře“ a neznámých ryb. I labužníci by si pro svůj klid měli odpustit pokrmy ze syrového masa. Když se chcete stravovat v restauracích nebo si v nich alespoň občas zpestřit jídelníček, vybírejte si takové, kde je už na první pohled znát vysoký hygienický standard, to se pozná podle čistoty stolů a nádobí nebo i podle pořádku v kuchyni. Nepoužívejte společné ručníky na WC a k čištění zubů a jiným hygienickým úkonům používejte pitnou zdravotně nezávadnou vodu.

Také mytí a koupání v neznámých povrchových vodách může být nebezpečné. Ani na veřejných plážích nechoďte po písku na pláži bez obuvi a nelehejte si na něj bez podložky.

Obzvláště nebezpečný může být kontakt s volně se pohybujícími se zvířaty. V tomto ohledu je velmi důležité dohlédnout zejména na malé děti, které mají tendence mazlit se s roztomilými chlupatými tvory.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.