Právo ženy odmítnout přivést na svět již počaté dítě je zdrojem mnoha sporů.
Ctít svobodu rozhodnutí, ale přitom nabídnout i jiné možnosti, na jejichž základě by budoucí matka změnila svoji původní volbu a dítě porodila, je jedna z nosných myšlenek sdružení Ochrana nenarozeného života. Jednou z poboček je i Poradna pro ženy a dívky v Prostějově.
Poradna pro ženy a dívky v Prostějově vznikla v lednu roku 1997 a podobně jako obdobná krizová centra po celé republice napojená na sdružení Ochrana nenarozeného života nabízí pomoc ženám, které se dostaly do obtížné životní situace, jejíž hlavní příčinou je neplánované těhotenství. S tím je spojena i materiální pomoc formou nejzákladnější výbavičky nebo kočárků získaných z různých sbírek. „Kromě toho nabízíme i možnost provedení těhotenského testu, zprostředkováváme kontakt také s manželskou a předmanželskou poradnou. Pracujeme ale i na jiné úrovni, kdy nabízíme možnosti ženám, které chtějí svoje těhotenství plnohodnotně prožít. Pro tyto budoucí matky zajišťujeme plavání v městských lázních spojené s cvičením, pořádáme přednášky a besedy, promítání videokazet a nabízíme i odbornou literaturu. Co je především důležité – našim klientkám zaručujeme absolutní diskrétnost,“ představuje v krátkosti prostějovské centrum jeho vedoucí Libuše Slepánková.
Každý život se musí chránit
Rozhodnutí, zda přivést potomka na svět nebo ne, bývá vždy na ženě samotné. Přesto právě ochrana života ještě před narozením dítěte je obrovským posláním, které na sebe toto sdružení vzalo. „Myslím, že každý život se musí chránit, i ten nenarozený. Pokud ale k nám přijde žena v těžké životní situaci rozhodnutá podstoupit interrupci, nemůžeme ji přesvědčovat, aby své rozhodnutí změnila. Snažíme se s ní navázat kontakt a společně pak rozebíráme rizika jak zdravotní, tak i psychická,“ poznamenává další pracovnice poradny Ester Lachmanová. „Přímo ženy přesvědčovat, aby změnily své rozhodnutí, nepokládáme ani za rozumné. Rozhodnutí je vždy zcela jejich věc. Stal se ale také případ, že přišla žena plně rozhodnutá interrupci podstoupit, protože v momentální situaci to považovala za nejrozumnější řešení. Po několika sezeních došla k jinému názoru a dnes je to šťastná úplná rodina. To je právě to, co nám dělá radost,“ dodává Libuše Slepánková a jako důkaz ukazuje fotografii malého Ondráška, který se vlastně vůbec neměl narodit. Podle jejích slov při návštěvě u gynekologa nemají ženy tolik času získat všechny potřebné informace, na jejichž základě by se následně rozhodly. Dostatek informací se snaží nabízet právě tady. „Prostě chceme, aby ženy za takových okolností neudělaly rozhodnutí, které by je později mohlo mrzet,“ konstatuje Ester Lachmanová.
Dá se nějak posoudit nebo vysledovat, zda množství žen ocitajících se v mezních životních situacích v důsledku nechtěného těhotenství přibývá, nebo je trend opačný? „Informovanost je větší, vytrácí se lehkovážný přístup. Zásluhu na tom má dostatek literatury o plánovaném rodičovství a dostupnost antikoncepčních prostředků. Ženy se samy učí těmto situacím předcházet. Je to vlastně i náš cíl – preventivně je k tomu nabádat,“ shodují se Libuše Slepánková a Ester Lachmanová. Veškerá činnost v poradně je bezplatná, i když pracovnice samy přiznávají, že existují i názory, podle nichž by ženy na poskytované služby měly nějakou částkou přispívat. „Jsme nezisková organizace, která dělá všechno zdarma. Přicházejí k nám totiž ženy, jejichž svízelná situace je spojena i s materiálními problémy. V tomto ohledu nemíníme něco měnit,“ vysvětluje Libuše Slepánková.
Problémů bude asi přibývat
Jistým nedostatkem Prostějova v této oblasti je absence azylového domu pro matky v tísni, který by do jisté míry také navazoval na práci poradny, co se týče dlouhodobějšího umisťování žen, které se ocitly v neřešitelné životní situaci. „Takových problémů bude ve společnosti asi přibývat, což přinese nárůst těchto potřeb,“ míní Libuše Slepánková. Naštěstí si přínos prostějovské poradny představitelé města dostatečně uvědomují a snaží se ji v činnosti podporovat jak finančně, tak např. poskytováním městského bazénu k plavání a cvičení těhotných. „Město se k nám chová velmi vstřícně. Finanční příspěvek nám umožnil i uspořádání celostátního semináře sdružení Ochrana nenarozeného života, kterého se zúčastnili zástupci ze všech poboček. Bez finanční podpory a pochopení města bychom se neobešli. Finanční příslib máme i na rok 2002, což nám dovolí zachovat stávající rozsah činnosti,“ přiznává Libuše Slepánková.
Poradna pro ženy a dívky v Prostějově tedy vstupuje do pátého roku své činnosti. Jaké ale byly začátky? „Určitě to nebylo snadné, ale hodně mně v začátcích pomáhal manžel, který v té době byl na radnici,“ vzpomíná Libuše Slepánková. Při pohledu na výčet poraden, kterých od založení sdružení v roce 1990 vzniklo po republice šestnáct, zjistíme, že valná většina z nich je na Moravě. Je snad v této oblasti podobných služeb víc potřeba? „Žije zde asi víc lidí, kteří jsou ochotni tuto práci dělat,“ konstatují L. Slepánková s E. Lachmanovou a dodávají, že bez přesvědčení a lásky to prostě nejde. Stejně tak si cení i spolupráce s dobrovolnými pracovnicemi.
Na závěr se nabízí otázka, jak dál, jaké jsou další perspektivy v této práci. „Prozatím všechno, co děláme, je to potřebné, co bychom měli zajišťovat. Nechceme přibírat další oblasti, protože máme pocit, že bychom se tomu pak nemohli dost dobře věnovat. Zdá se nám to optimální,“ říká Libuše Slepánková. „Jedná se o to, abychom na klientky měli čas, aby měly pocit, že jsme si udělali čas právě pro ně,“ uzavírá vedoucí prostějovské Poradny pro ženy a dívky, jež je součástí celostátního sdružení Ochrana nenarozeného života.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.