Nejsem první ani poslední na světě, kdo to zažil. Pocit prázdné náruče, bolest v srdci, obrovská touha po miminku... Málokdy se ale mluví o tom, co přijde potom - při první menstruaci po potratu. Tak jsem se o tom rozhodla napsat ze své zkušenosti.
Mě na to naštěstí upozornila kamarádka Jindra, která kdysi přišla o dvojčata. (Za čas se jí narodili kluci - zase dvojčata). Řekla mi: "To nejhorší přebolelo za chvíli. Ale jak jsem to poprvé dostala, VŠECHNO se mi zase vrátilo. Všechny ty emoce, bolesti, smutek... Prostě jsem si to prožila znovu, podruhý." Tak jsem si řekla: "No fajn, vím, co mě čeká a jsem na to připravená. Aspoň se toho neleknu a budu vědět, o co jde."
Ovšem na to, co přišlo, jsem vůbec připravená nebyla. V mém případě byla následná deprese mnohem horší než první bolest ze ztráty milovaného dítěte. Emoce se mnou prostě "praštily o zem a vytřely se mnou podlahu". Vůbec jsem nebyla schopná je ovládat a byla jsem v tom stavu tři týdny.
Teď už je to několik let zpátky, dávno přebolené, a zpětně se taky na celý zážitek dívám trochu s odstupem. Ale třeba to samé v bleděmodrém zažívá některá z vás právě teď, a proto se k tomu vracím.
Celá ta depka spočívala v tom, že jsem si připadala nemožná a zbytečná. Napadaly mě myšlenky typu: Celý můj život je vlastně k ničemu, jsem každému akorát na překážku. Nebo: A když už jsem se snažila udělat něco dobrého, tak se to stejně nesetkalo s úspěchem. Snažím se, ale výsledek žádný. (Zajímavé je, že se mi zrovna vybavily právě ty případy, které neměly úspěch, ale ty lidi, kterým jsem něco dobrého přinesla a zůstalo to na jejich životech vidět, na ty jsem si nějak ne a ne vzpomenout.) A vůbec nejhorší myšlenka byla: I kdybych měla dítě, tak by můj život byl prázdný a k ničemu, to by přece na tom nic nezměnilo. Ještě i tomu dítěti bych kazila život.
Rozumějte, nejsem zas tak psychicky labilní, abych takovým myšlenkám věnovala vůbec pozornost. Ale v té době jsem se prostě pod tím skládala a opravdu nebylo pro mě možné se s tím poprat a přijmout v srdci, že to NENÍ PRAVDA. Logicky jsem to věděla, ale necítila jsem se o nic líp. I manžel se mě snažil povzbudit, podpořit, vysvětlit mi, že to není pravda, že znamenám pro něj hodně. Tak jsem si pomyslela, že je hodnej, že se tak snaží, ale v mém nitru to nic moc nezměnilo. (U každého se to projeví jinak, kamarádka Dáda zase začala mít po potratu premenstruační syndrom, i když ho předtím nikdy neměla. Takže byla vždycky před menses lítostivější a výbušnější.)
A tak jsem se snažila aspoň vybrečet. Jenže to bylo taky zlé. Když člověk brečí půl hodiny, hodinu, dvě, a pořád se necítí ani o chlup líp, tak něco není v pořádku. Tak jsem si řekla, že to nemá cenu, abych bulela, vyčerpávala se, a stejně necítila žádné uvolnění. Takže jsem radši nebrečela. Jen jsem si tu tmu nosila v sobě.
Na to se začala nabalovat ještě jedna věc - moje staré a dávno zapomenuté zlozvyky začaly znovu vystrkovat růžky. A já jim podléhala. A tak jsem se nenáviděla, protože jsem prohrávala s mýma zlozvykama, a čím víc jsem se těm zlozvykům poddávala, tím víc jsem se nenáviděla - a tak pořád dokolečka. No, začarovaný kruh jedna báseň.
A samozřejmě ten potrat měl vliv i na náš sexuální život. Na jednu stranu jsem měla chuť na sex, abych se trochu odventilovala - potřebovala jsem to jako sůl. Na druhou stranu, jen jsem pomyslela na ta místa, odkud mi vzali mé milované dítě, cítila jsem bolest, hnus, nepřijetí svého těla, a s takovou se moc do sexu asi nikdo nehrne. A svým způsobem jsem cítila i odpor sama k sobě jako k ženě, i k mému manželu jako k muži, protože jsem chtě nechtě vnímala u nás obou nějaké selhání. Samozřejmě, vědomě jsem chápala, že nemáme vinu na tom, co se stalo. Ale podvědomě jsem to tak cítila, a bylo fakt těžké to změnit. Obzvlášť když se mělo schylovat k sexu.
Uf. To zní černě, že jo? Ale že jsem si to zažila, tak můžu říct i pár povzbuzení nebo rad, které by mi tehdy možná pomohly. Nebo k čemu jsem po této zkušenosti došla.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.