tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Kdo se bojí léta

14.5.2003 Maminka 04/03 1 názor

Všichni se těšíme na jaro, na první paprsky slunce a pobyt v probouzející se přírodě. Dospělý nebo dítě trpící pylovou rýmou má ale jiné pocity.

Začíná poletovat pyl z kvetoucích stromů, v dubnu se k němu pravidelně přidávají pyly trav a květin a od poloviny srpna celou situaci ještě komplikují některé plísně, uvolňující do ovzduší své výtrusy.

Alergická onemocnění jsou podmíněna vrozenými dispozicemi. U dětí i dospělých se projevují postižením dýchacích cest (astma, senná rýma) a kůže (atopický ekzém). Pylovou rýmou trpí každý čtvrtý až pátý z nás. Atopický ekzém postihuje 5-10% dětí. Je ověřeno, že před dvěma stoletími alergie nebyla známa a v současné době je považována za nemoc vyspělé civilizace. Možná je to i proto, že děti žijící v hygienicky ideálních podmínkách se nedostávají do kontaktu se střevními parazity a jejich imunitní systém "obrací pozornost" na respirační alergeny.

Alergické projevy jsou nejintenzivnější v dětství, v dospělosti se zmírňují. Současný názor na konečný efekt léčby je poměrně skeptický: alergie je nevyléčitelná. Dítě, jehož jeden rodič trpí alergií, bude mít větší problémy, než dítě rodičů bez alergické dispozice.

Senná rýma

Existuje několik klasických léků k tlumení příznaků senné rýmy, které však mají nežádoucí účinky. Díky homeopatii můžeme tyto léky doplnit léky homeopatickými, které mohou užívání klasických léků snížit a zároveň zvýšit jejich účinnost. Postupně se bude snižovat citlivost organizmu na příslušné pyly, alergické záchvaty se budou objevovat méně často a s menší intenzitou. Navíc pacient není utlumený ani unavený. Homeopatický lék totiž nepůsobí chemicky, ale stimuluje organizmus jedince, aby využil vlastní obranné mechanizmy k návratu do plného zdraví.

V případě alergií působí homeopatie na dvou úrovních. Jde jednak o výběr jednotlivých léků pro zmírnění akutních obtíží, jednak o ovlivnění samé podstaty alergického onemocnění, které spočívá v celostním pohledu na dítě. Pro lékaře homeopata je podstatná historie nemocnosti dítěte, jeho psychický profil, charakter spánku, potravinové chutě a averze......atd. Cílem homeopatické terapie není boj proti jednomu konkrétnímu alergenu, ale přeladění imunitního systému dítěte. Alergie se stupňuje ve znečištěném ovzduší, rodiče by proto v přítomnosti dítěte neměli kouřit. U dětí citlivých na pyl břízy je možné další zhoršení po jablkách. Jen maminka může vyzkoušet, zda některé další potraviny pylovou rýmu nepodporují (mléčné výrobky, obilniny, vaječný bílek, olejnatá semena) a následně upravit stravování dítěte.

Atopický ekzém

Jde o onemocnění, u něhož je nezbytný dobrý kontakt mezi pacientem a lékařem. Ekzém se totiž vyvíjí v náhlých výsevech, přerušovaných více či méně kompletním zhojením. U některých dětí ustoupí v období dospívání, u jiných může být vystřídán sennou rýmou nebo astmatem.

Ekzém v kojeneckém věku není pouze lokálním problémem, ale nesnesitelné svědění ovlivní život dítěte doslova celkově. K první manifestaci kožních projevů dochází kolem třetího měsíce věku dítěte. Postiženými místy jsou zejména tvář a čelo. Tato první fáze trvá přibližně rok. V pozdějším věku se ekzém objevuje v podkolenních a loketních jamkách, záhybech horních očních víček, ale i na prstech a zápěstích. Ekzém kolem úst je podporován olizováním palce dítětem. I když atopický ekzém velmi často mizí mezi šestým a sedmým rokem, může se znovu objevit.

Jeho léčba vyžaduje pravidelnou péči. Rodičům musíme vysvětlit, že žádná terapie není schopna ovlivnit toto onemocnění rychle. Je nezbytné provést určitá opatření z hlediska stravy, zejména pokud konzumace určitých potravin jednoznačně zhoršuje ekzém. Po dobu několika let je třeba vyloučit ze stravy dětmi tolik oblíbené arašídy. Bojovat proti roztočům, zejména v ložnici, je samozřejmostí. Obložení stěn by mělo být omývatelné, koberce by se měly odstranit a vlastní lůžko je vhodné vybavit pěnovými matracemi, polštáři a antiroztočovými přikrývkami. Dítě by nemělo přicházet do kontaktu se zvířaty, která mají srst. Při praní se nesmí používat avivážní prostředky a některé agresivní prací prášky.

Homeopatická léčba může významně přispět k úspěšné terapii atopického ekzému. Vhodná je spolupráce s kožním lékařem, který používá hormonální masti pouze krátkodobě, ke zklidnění akutních atak ekzému.

Homeopatické léky dokáží:

  • zlepšit vlastní kožní nález,
  • snížit reakci organizmu na různé alergeny a dráždivé látky,
  • zmírnit svědění bránící spánku a narušující rovnováhu dítěte, které je motoricky neklidné a trpí úzkostnými stavy.

převzato z: Maminka, č. 4/2003

Názory k článku (1 názorů)
Varování před homeopatií Jiří Beránek 22.3.2006 20:29




Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.