Před prázdninami je dobré nejen včas plánovat místo zahraničního pobytu, ale také přemýšlet, zda a před čím se v létě chránit.
Přibývá lidí, kteří i s dětmi cestují do zemí pro nás exotických. Proti čemu bychom se měli dát v takových případech včas očkovat?
V současné době se vyžaduje jako povinné pouze očkování proti žluté zimnici v některých zemích Afriky, Střední a Jižní Ameriky (tato opatření platí i pro tranzit v těchto zemích). Všichni cestující do daných zemí by měli mít Mezinárodní očkovací průkaz žluté barvy (International Certificate of Vaccination), řádně podepsaný očkujícím lékařem a opatřený oficiálním razítkem (Health Officer). I když ho nebude třeba při vstupu do některých zemí Afriky a Ameriky předložit, je toto očkování z hlediska ochrany vašeho zdraví nezbytně nutné. Předpisy požadují oficiální potvrzení v mezinárodním očkovacím průkazu i v případě kontraindikace očkování (tj. nemožnosti očkovat z vážných zdravotních důvodů). V tomto případě by měl mít cestující s sebou lékařskou zprávu v úředním jazyce země, do které cestuje, proč nemohl být očkován. Žlutá zimnice je infekční onemocnění virového původu, přenášené komářím štípnutím, často se smrtelnými následky. Nejčastějším projevem je žloutenka, způsobená poškozením jater, krvácení a teploty. Očkování se dobře snáší a má účinnost 10 let, počínaje 10. dnem po očkování a po přeočkování ihned.
Nejčastější závažnou infekcí, které lze předejít očkováním a která je spojena s pobytem v subtropech a tropech, je hepatitida typu A. Ani ubytování a stravování v dobrých hotelích nebo pobyt v zemích jižní a východní Evropy nevylučuje riziko nákazy. Očkování, které vás před touto nákazou ochrání po dobu jednoho roku, sestává z jedné dávky. Jedna dávka stojí 1500 Kč pro dospělé a 900 Kč pro děti a pokud si po půl až jednom roce necháte aplikovat druhou dávku, budete před nemocí chráněni deset až dvacet let. Tato investice by se měla vyplatit i proto, že infekční žloutenka je rizikem i v Čechách. Tato vakcína navodí přibližně do 2 – 3 týdnů po očkování takovou hladinu protilátek, která organismus ochrání, a proto je nutné očkování podstoupit s předstihem.
Očkování proti hepatititě B je jednoznačně doporučeno pro cestující do oblasti s vysokým výskytem tohoto onemocnění nebo s vysokým procentem bezpříznakových nosičů, při cestách delších než 3 měsíce nebo opakovaných pobytech v zahraničí, dále chronicky nemocným, kde je pravděpodobné ošetření ve zdravotnických zařízeních v cizině nebo osobám s rizikovým chováním (promiskuitní osoby, narkomani) a osobám v úzkém kontaktu s místním obyvatelstvem. Klasické očkovací schéma je časově náročné (3 dávky během 6 měsíců), ale dostatečnou ochranu poskytuje již podání dvou dávek s odstupem jednoho měsíce nebo lze pro cestovatele použít tzv. zrychlené schéma, které navodí tvorbu protilátek před odjezdem a dlouhodobý efekt zaručí podání 4. dávky za rok po zahájeném očkování. Očkování u zdravých osob zajišťuje celoživotní imunitu.
Již několik let je k dispozici kombinovaná očkovací látka proti hepatitidě A + B, která je pro cestovatele výhodná v tom, že podání dvou dávek v intervalu do jednoho měsíce navodí tvorbu ochranných protilátek na dobu nejméně 5 měsíců; po podání třetí dávky očkovací látky je pak spolehlivá ochrana proti virové hepatitidě A na dobu nejméně 10 let a u hepatitidy B se dle nejnovějších vědeckých poznatků předpokládá celoživotní ochrana. Očkování se dobře snáší a je určeno jak dospělým, tak dětem od jednoho roku věku a v rámci cestování se všeobecně doporučuje.
Břišní tyfus je závažné infekční onemocnění charakteristické vysokou horečkou, bolestmi hlavy, vyrážkou, eventuálně průjmem. Může být provázeno závažnými komplikacemi (např. krvácení do střev). Břišní tyfus se přenáší kontaminovanou vodou a potravinami a je rozšířený v jihovýchodní Asii, v Indii, Africe i Latinské Americe. Zdrojem může být také bacilonosič, který salmonelu po prodělání nemoci dlouhodobě vylučuje stolicí či močí. Očkování se provádí podáním jedné dávky očkovací látky v injekci nebo požitím tří kapslí očkovací látky 1., 3. a 5. den. Zahájení antimalarické profylaxe může následovat až za 3 dny po požití poslední, tj. třetí kapsle očkovací dávky proti břišnímu tyfu.
Z tiskových materiálů připravila -chv-
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.