Lidé, kteří sledují denně televizi po dobu převyšující průměr, jsou o 26 % méně často spokojeni se svým vztahem než lidé, kteří sledují televizi po kratší dobu.
Televize nám občas předvádí nerealisticky pozitivní podobu vztahů a mnohdy podobu nerealisticky negativní. Lze říci, že překonáváme-li ve svém vztahu potíže, televize nám v tom většinou nijak nepomůže – někdy spíš naši situaci jen zhorší. Nejlépe tedy uděláte, když věnujete část doby, kterou byste jinak strávili před obrazovkou, sobě navzájem, svému vztahu.
Frank Vespe stojí v čele jedné zvláštní neziskové organizace se sídlem v New Yorku – TV-Turnoff Network, jejímž cílem je za pomoci různých alternativních programů využívání volného času snížit dobu, kterou lidé tráví u televize. „V průměrné americké domácnosti je televize denně puštěná 7 hodin 40 minut. Americké domácnosti jsou televizí vybaveny častěji než splachovacím záchodem. Skoro celá polovina Američanů připouští, že se na televizi dívá příliš mnoho.“
Více než nadměrná kvantita sledování televize však Franka znepokojují důsledky této pasivní činnosti. „Televize působí vzájemnou izolaci lidí,“ říká Frank. „Nedělá dobře ani našim tělům, ani našim mozkům. Neokortex (vývojově mladší část velkého mozku), z něhož jsou řízeny mimo jiné i vztahy mezi lidmi, se vyvíjí prostřednictvím interakce – a televize na divácích žádnou interakci nevyžaduje. Bere nám čas, který bychom měli věnovat rodině. Mnozí z nás tráví s obrazovkou více času než se svou rodinou. Je to jako návyková droga.“
Frankova organizace pořádá každý rok kampaň, v níž vyzývá lidi, aby se na týden vzdali veškerého sledování televize. „Většině lidí se tím doslova otevřou oči. Najednou vidí, že jejich svět funguje dál i bez televize, že jejich život nejenže nijak neutrpí, ale je naopak mnohem lepší. Nejzákeřnější na sledování televize je totiž to, že většina z nás tak činí zcela automaticky. Televize je zkrátka tady, a tak ji pustíme. Něco tam zrovna dávají, a tak se koukáme. Kdybychom se takto náhodně a bezmyšlenkovitě zabývali čímkoli jiným, považovali by nás za blázny, ale když se tak chováme u televize, nikdo to za nic divného nepovažuje.“
Margaret a Bob se doslechli o Frankově kampani a rozhodli se, že se televize na týden vzdají. Margaret říká: „Já se často vlastně vůbec nechci dívat, ale potom se stejně dívám. Je to něco podobného, jako když na silnici uvidíte bouračku, při které už nemůžete nijak pomoct. Čumíte na to, i když víte, že byste neměli.“ Margaret je přesvědčena o tom, že týden bez televize dramaticky zapůsobil na jejich život. „Do té doby jsme propadali rutině. Uvědomili jsme si, že je zapotřebí věnovat tak jako kdysi zase nějaký čas rodině. Ono je to tak snadné sedět a tupě zírat před sebe. Teď jsme to ale bez televize týden vydrželi – a uvidíme, jestli ji dokážeme mít vypnutou i v dalších dnech. Bude to pro nás dobrá zkouška.“
Ukázka je z knihy 100 tajemství uspokojivých vztahů. kterou vydal Portál a kterou koupíte zde.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.