V početnějších rodinách se musíte o své místo na výsluní tak trochu poprat. Jedináček si může nezištnost dovolit, protože nežije v konkurenci s ostatními sourozenci.
Tým Ernsta Fehra z univerzity v Curychu provedl zajímavou studii zaměřenou na vývoj nezištného chování u dětí. Malí účastníci pokusu se v modelových hrách rozhodovali, co provedou s darovanými bonbony.
Výsledky byly celkem očekávané. Tříleté děti se chovaly zcela sobecky. Odmítaly dát někomu jinému sladkost, i když to nemělo žádný vliv na to, kolik bonbonů jim zůstane. Osmileté děti už měly vyvinutý „smysl pro spravedlnost“ a dělily se „fifty-fifty“. Ochota podělit se o pamlsky u všech dětí stoupala, když byl obdarovaným někdo, koho znaly. Větší překvapení přineslo zjištění, že proces změny chování významně ovlivňuje několik faktorů. Jedináčci byli o poznání nezištnější než děti se sourozenci. Mladší z dvojice sourozenců se obvykle choval sobečtěji než starší sourozenec. Podle vědců dávají výsledky smysl, i když odporují obecné představě o jedináčcích, kteří se neumějí dělit. „V početnějších rodinách se musíte o své místo na výsluní tak trochu poprat. Jedináček si může nezištnost dovolit, protože nežije v konkurenci s ostatními sourozenci,“ říká Ernst Fehr.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.