Děti, které vyrůstají v péči adoptivních rodičů, mají určitě obtížnější start do života než většina ostatních.
Děti, které vyrůstají v péči adoptivních rodičů, mají určitě obtížnější start do života než většina ostatních.
Přesto se dokážou dobře sžít se svým novým sociálním prostředím, jak dokazuje nová studie univerzity v Barceloně. Tamní odborníci vyzpovídali adoptivní rodiče dvaapadesáti dětí ve věku mezi šesti a jedenácti lety, které žily ve své nové rodině nejméně rok. Děti nebyly rodilí Španělé - protože ve Španělsku jsou daleko obvyklejší adopce ze vzdálenějších zemí, pocházely z Číny, Nepálu, Bulharska, Ruska, Ukrajiny, Kolumbie, Guatemaly, Haiti, Peru a Etiopie. To, co se o dětech psychologové dozvěděli, porovnali s údaji o 44 dětech, žijících s vlastními rodiči. A s jakým výsledkem?
Ukázalo se, že adoptované a neadoptované děti se prakticky neliší v tom, jak se psychicky a sociálně přizpůsobují. Pouze adoptovaní chlapci se trochu obtížněji přizpůsobovali svému novému prostředí. Holčičky ale žádné viditelné problémy neměly. Přesto se ale děti v něčem liší, a to překvapivým způsobem. Adoptované děti totiž mají menší sklony k somatizaci, tzn. nepřenášejí svá případná trápení a problémy na tělo. Proto mají tyto děti méně zdravotních obtíží, způsobených třeba nezpracovanou úzkostí nebo konfliktem.
Děti z východní Evropy, z Ruska, Bulharska nebo Ukrajiny mají navíc ve srovnání s ostatními adoptovanými dětmi víc problémů s adaptací. Příčinou může být údajně závislost jejich biologických matek na cigaretách a alkoholu během těhotenství.
Zdroj: Psychologie Heute2/2012
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.