tisk-hlavicka

Úspěch v životě - cesta pro naše děti

6.5.2014 Hana Kučová

Několik tipů jak vychovat dítě s vysokou emoční inteligencí.

Když nám někdo řekne, abychom si představili velmi inteligentní dítě, tak se nám pravděpodobně vybaví malý génius, který už ve třech letech čte, počítá a obdivuhodně řeší logické úkoly. Bezpochyby se jedná se o dítě s vysokým IQ. Výzkumy však dokazují, že emoční inteligence je pro úspěšnost člověka v životě důležitější než jeho intelektuální schopnosti. Možná také znáte někoho, kdo je rozhodně inteligentní, a přesto se mu moc dobře nedaří - prostě v tom tak nějak "neumí chodit".

Co je to ta emoční inteligence?

Jedná se o soubor vlastností, důležitých pro dosažení úspěchu. Patří k nim například vytrvalost, optimismus, sebedůvěra, schopnost vcítění se, ovládání nálady, nezávislost, přizpůsobivost, schopnost řešení mezilidských problémů, laskavost, úcta a další.

Principy výchovy dětí s vysokou emoční inteligencí

Vychází z knihy Lawrence E. Shapiro Emoční inteligence dítěte a její rozvoj.

  1. Pěstujme kladný přístup k dětem - nestačí jen chválit za dobré známky a dát dětem pusu na dobrou noc. Je potřeba si s dětmi hrát, případně s těmi staršími na něčem spolupracovat - ideálně tak dvacet minut denně. Důležité je dítě během společné činnosti chválit za vhodné chování - přiměřeně, bez nadměrného lichocení, dávat najevo svůj zájem o to, co dělá, popisovat, co vidíme a vyjadřovat pocity, které vnímáme.
  2. Nastavme dětem hranice a držme se jich. Z vlastní zkušenosti vím, že právě toto je jedna z nejsložitějších věcí při výchově dětí. Zajímavé však je, že výzkumy říkají, že chceme-li vychovat dítě s vysokým EQ, je lépe přehánět přísnost než mírnost.
  3. Omezme sledování televize v domácnosti na cca dvě hodiny denně. Některé děti totiž stráví sledováním televize více času než jakoukoli jinou činností kromě spánku a brzdí to rozvoj jejich emočních dovedností.

Několik tipů jak vychovat dítě s vysokou emoční inteligencí:

  • Podle mne je klíčové, aby naše děti měly přiměřené sebevědomí. Aby jej mohly dosáhnout, musí dosahovat úspěchů. Aby mohly dosahovat úspěchů musíme je nechat zkoušet dělat nové věci. Abychom je nechali zkoušet dělat nové věci, nesmíme být přehnaně úzkostní a pečovatelští :).
  • Je dobré věnovat pozornost tomu, co bude dítě v televizi sledovat - můžeme si společně sednout, rozebrat to a naplánovat.
  • Učme své děti dělat neplánované dobré skutky. Pomůže tomu například sešit, do kterého si každý večer zapíšeme, jaký dobrý skutek ten den uskutečnil každý člen naší rodiny. Samozřejmě nepůjde o žádné hrdinské činy, ale zejména o dobré projevy pomoci.
  • Zapojme své děti do veřejně prospěšných prací. Existují například kroužky mladých přírodovědců, kteří uklízí přírodu od odpadků, zachraňují ohrožená zvířata, organizace, které vyrábí hračky pro nemocné děti či pomáhají v domovech seniorů. Za úžasný považuji projekt Čtení pomáhá, kde děti za každou přečtenou knihu získají padesát korun, které poté věnují na charitativní projekt, jenž je nejvíce zaujal.
  • Zdůrazňujme, jak je důležité mluvit pravdu a sami se tím řiďme. Můžeme dětem číst příběhy, které zdůrazňují čestné chování. My momentálně čteme knihu od Elišky Haškové Draka je lepší pozdravit aneb o etiketě. A pomalu se chystáme na knihy o Vinetuovi :). Určitě však máte svoje tipy.
  • Respektujme soukromí svého dítěte. Pomocníkem nám může být seznam, do kterého si napíšeme, co opravdu "potřebujeme o dítěti vědět" a co můžeme "nevědět" . Tento seznam s dítětem čas od času diskutujme.
  • Podporujeme své děti, aby samy řešily své problémy, místo abychom je vždy vyřešili za ně. Tuto dovednost totiž získáváme zejména na základě vlastních zkušeností.
    Sama jsem tuto situaci řešila, když moje dcera v první třídě přišla s tím, že musí zítra do školy přinést spolužákovi padesát korun, jinak se na ni bude zlobit. Ačkoliv jsem okamžitě chtěla kontaktovat paní učitelku a celou situaci vyřešit, ovládla jsem se a domluvila jsem se s dcerkou, že pokud po ní spolužák bude peníze chtít, okamžitě najde paní učitelku a všechno jí řekne. Měla z toho sice obavy, ale podrobně jsme si tu situaci společně prošly a já jsem jí ujistila, že to zvládne. Druhý den za ní spolužák opravdu přišel a ona udělala přesně to, na čem jsme se domluvily. Byla na sebe pyšná, že to zvládla sama a já dvojnásob :).

Autorka provozuje stránky www.stastnirodice.cz

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!




Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.