23.3.2010 16:41:36 Vážný
Re: Odpověď na titulek :o))
My jsme taky řešili otázku domácí školy (máme kolem sebe pár známých, kteří ji dělají), právě kvůli LMD. Ale rozhodli jsme se proti a pro ADDH děti je třeba tohle vždycky zvážit:
- Díky pravidelným konfliktům pocházejícím z impulsivity (dítěte a nakonec i rodičů) a potřebě širokých hranic a zároveň určité "záchranné role" syn neměl zrovna v první třídě ideální míru poslušnosti vůči nám. Jiné autority bral daleko lépe.
- Rodič, který se snaží řešit souvislosti ADDH, běhat po doktorech, na rehabilitace, ... je už po těch 6 letech docela vyhořelý a žena byla jen ráda, že se syna na půl dne zbavila (psycholožka ho nezvládla ani 30 minut).
- Bez každodenního vedení školy v nápravě by nám chybělo spoustu odborných znalostí. Učitel se mu individuálně věnoval a nám zadával práci a úkoly k nápravě na doma.
Naopak jsme ale hodně hledali školu a hlavně učitele, který syna vedl, a to se díky tomu, že jsme v Praze i povedlo. Ale znamenalo to dojíždění po dobu 5 let.
Dneska je syn po lehonce modifikovaných přijímačkách na 8letém gymplu... a zatím mu to jde, pokud to nefláká a všechno si kazí právě tou nepozorností...
Polemizoval bych částečně s článkem. U nás je LMD svázáno s jasnou diagnózou dalších neurologických potíží, prakticky drobných ochrnutí, zasahujících od hrubé a jemné motoriky >> dysgrafie, logopedie, poruchy motoriky očí >> dyslexie, až po soustředění, paměť. V principu jsou to věci, kde jde o pomalejší vývoj, někde možná i definitivní stagnaci. Část problému je určitě dědičná, zřejmě oba, já i manželka jsme ADD, já navíc H a lehce depresivní (=nedostatek serotoninu). K tomu jsme oba poněkud dyspraktičtí... Ale významný díl sehrál asi i porod, kde museli z důvodu nezvládnutého vysokého tlaku ženy přerušit císaře na desítky minut až do srovnání tlaku. Proto si syn dosytosti užil narkózy a asi i přidušení....
Sám přitom vím, že některé problémy se u mne vyřešili, až třeba po 25 roce věku (značný antitalent pro rytmus, jinak jsem zpíval ve sboru ...)
Odpovědět