Variabilita, tedy určitá proměnlivost psychomotorického vývoje, bývá poměrně vysoká.
Máme dvouměsíční miminko. Zdá se mi, že s námi vůbec neudržuje oční kontakt a dívá se jen na stranu, nereaguje na naše obličeje, ani se neobrací za naším hlasem. Je to normální, anebo máme navštívit odborníka? Trochu mě to zneklidňuje, maminky, které znám, tento problém nemají.
Přibližně ve druhém měsíci života se už stává, že dítě zachytí pohled matky a nakrátko na jejích očích setrvá. To, jak tato časná, řekli bychom základní forma lidské interakce probíhá, závisí na více okolnostech.
Záleží například na tom, jestli je dítě opravdu v bdělém stavu, dále na jeho poloze a pozornosti, která je zatím velice krátkodobá. Podobné je to i se zaměřením na sluchové podněty. Když dítě nespí, má nezřídka hlavu v pohybu, takže se mu maminčiny oči zase rychle ztrácejí. Důležitá je i vzdálenost, z jaké se na ně díváme.
S nesouladem v této rané komunikaci se častěji setkáváme u dětí méně zralých nebo neklidnějších a celkově dráždivějších. Dítě může být také svým způsobem přetížené množstvím opakujících se pokusů oční kontakt navázat.
Variabilita, tedy určitá proměnlivost psychomotorického vývoje, bývá poměrně vysoká. Malé opoždění nemusí proto mnoho znamenat. Doporučoval bych vám problém vašeho miminka konzultovat s dětským lékařem. Ten vaše dítě sleduje prakticky od narození a bude vám umět nejlépe poradit.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.