tisk-hlavicka

Vyroste z líného miminka chytré dítě?

19.3.2010 Koucká Pavla Děti a my 33 názorů

Proč jsou fyzické pokroky dítěte tak důležité, že se na ně všichni ptají?

Sedí už? A leze? To jsou otázky, které řeší maminky sedmi až devítiměsíčních dětí snad ze všeho nejvíc, zejména pokud jsou jejich ratolesti z těch pomalejších. Proč jsou fyzické pokroky dítěte tak důležité, že se na ně všichni ptají?

Hanka, maminka pětiměsíčního Davídka, se trápí. Davídek totiž ještě pořádně „nepase koníčky“, tedy nedělá to, co jiné děti zvládají o dva měsíce dřív. Syn se přitom narodil v termínu, nebyl přidušený a první tři měsíce se zdálo vše v pořádku. Hanka pořád uvažuje, co za tím může být. Svěřuje se dětské lékařce, následuje doporučení na neurologii, rehabilitace. Současně probíhají metabolická vyšetření. Kromě hraničních hodnot hormonů štítné žlázy a některých minerálů je vše v pořádku. Hanka však klidná není.

Podobně nervózní jsou skoro všechny maminky, jejichž kojenci se opožďují ve fyzickém vývoji. Přitom se rodiče ani jiní blízcí později o fyzické schopnosti dětí zdaleka tak nezajímají. Když se školák trápí, že v tělocviku nevyšplhá a má čtyřku z hodu krikeťákem, rodiče to zdaleka neprožívají tak špatně, jako kdyby mu nešla násobilka a čtyřku přinesl za diktát. Fyzická stránka rozvoje jakoby pro ně časem ztratila na důležitosti. Ostatně je to pochopitelné, vždyť síla a obratnost nejsou v dnešním světě zdaleka tak potřeba jako v době, kdy se lidé živili lovem divoké zvěře a sdíleli životní prostor s vlky a medvědy. Vlastně by nás mohlo spíš zarážet, že maminky kojenců tolik řeší, kdy jejich dítě začne sedět.

Nebude opožděné?

Nervozitu rodičů však lze pochopit: u nejmenších dětí totiž fyzický vývoj dominuje a je s ním úzce spojen i rozvoj mentálních schopností. Lékaři i psychologové hovoří souhrnně o psychomotorickém vývoji. Známý francouzský dětský psycholog Jean Piaget dokonce nazval vývojové období od narození do 1,5 roku stádiem senzomotorické inteligence. Svůj koncept dále rozpracoval do několika subfází (viz rámeček).

Koordinaci a pohyb svalů řídí nervová soustava, a tak jedna skupina možných příčin pomalého pohybového vývoje tkví právě v problémech primárně nervového původu. Rodiče kojenců, kteří se opožďují ve fyzickém vývoji, se proto bojí, aby se jejich děti neopožďovaly i ve vývoji psychickém, jinými slovy: aby nebyly mentálně zaostalé. Naproti tomu u starších dětí, které již mluví a řeší logické problémy, se tolik zpravidla neobáváme, že by se prostřednictvím pohybové neobratnosti projevil mentální problém.

Kdy se obávat

Je to šikovnej kluk,“ uklidňuji Hanku a dívám se přitom na Davídka. Už je mu devět měsíců a docela hezky se plazí. Jiné děti se v jeho věku sice už staví, sedí a lezou po kolínkách, ale přesto o Davídka nemám obavy. Klučina mě pozorně sleduje, a když se odmlčím, zavýsknutím žádá, abych ještě něco pověděla. Když to zobecním: krásně sleduje, dovede udržet pozornost a komunikuje.

Sezení a lezení je sice možná nejnápadnější známkou správného vývoje, existují však i jiné, dokonce relevantnější znaky. Dětský psycholog Jaroslav Šturma zneklidněným rodičům „pomalejších“ kojenců doporučuje všímat si zejména schopnosti řešit problémy.

Když si dítě, jež se blíží jednomu roku, přitáhne hračku za provázek nebo vymyslí, jak odsunout zábranu, je jeho rozumový vývoj patrně zcela v pořádku,“ vysvětluje doktor Šturma. Důležitý je také rozvoj řeči. Zde ovšem pozor. „Děti, které jsou pomalejší v pohybovém vývoji, někdy začínají též později mluvit,“ říká pediatrička MUDr. Alena Čadková a vysvětluje: „Řeč je hodně závislá na motorice mluvidel.“ Na stejný zádrhel upozorňuje i doktor Šturma, a radí rodičům zejména sledovat porozumění řeči: „Pokud se ročního dítěte zeptáte: ,Kde je kočička?‘ a ono se začne rozhlížet, pravděpodobně vám rozumí, a to je důležité.“ Některé děti chodí v deseti měsících, jiné v roce a půl. Podle doktorky Čadkové však není výhrou, když dítě například již v sedmi měsících stojí. Příliš brzké vzpřimování značí spíše předrážděnost dítěte.

Zásadní problém v mentálním vývoji se většinou pozná zhruba již ve třech měsících věku: „Dítě jakoby se přestalo vyvíjet, nezvedá hlavičku, nekomunikuje. Navíc ani hlavička neroste tak, jak by měla,“ vysvětluje doktorka Čadková.

Jak souvisí motorický vývoj a inteligence

Hanka je již naštěstí klidná. Mimo jiné i proto, že rozdíl v pohybovém vývoji mezi Davídkem a průměrem ostatních dětí se spíše zmenšuje, než aby se zvětšoval. „Ostatně, já jsem prý jako mimino taky nelezla, jen jsem se plazila,“ uvažuje Hanka. „A ve třinácti měsících jsem se pak postavila a brzy začala běhat!“

Souvisí tedy vůbec pohybový vývoj v raném věku s inteligencí v dospělosti? Záleží samozřejmě na tom, jaké pojetí inteligence vezmeme v úvahu. Pokud nám jde o obecnou inteligenci, souvislost s pohybovým vývojem najdeme, ale jen malou.

U vícesložkových pojetí inteligence pak souvisejí některé složky s pohybovým vývojem více, a jiné méně. Například Gardnerovo pojetí rozeznává mimo jiné i přímo pohybovou inteligenci, která pochopitelně s pohybovým vývojem v raném věku souvisí více, než například inteligence sociální či logicko-matematická.

Čiperky ve výhodě

Podstatou souvislosti pohybových a mentálních schopností je vedle geneticky daného základu také množství a kvalita podnětů, kterých se centrální nervové soustavě dostává. Nervová soustava novorozeného dítěte je velmi nezralá. Neuronů má sice malé miminko více než dospělý, schází jim však většina propojení s dalšími neurony. A právě s pomocí podnětů, jež do mozku přicházejí pomocí smyslů a nervových drah, se neurony „síťují“.

Děti, které se pohybově vyvíjejí v normě, tak mají oproti pomalejším dětem přece jen výhodu: jsou schopné si dříve zajišťovat podněty samy. Když dvouměsíční miminko zvedá hlavičku, vidí svět z úplně jiné perspektivy než miminko, které to ještě samo nedokáže. Čtyřměsíční dítě, které zvládá uchopit předmět, může dále cvičit koordinaci oko-ruka a zručnost rukou, manipulaci s předměty. Plazící se půlroční kojenec se dokáže přemístit za předmětem, jenž momentálně upoutal jeho pozornost.

Děti, které se pohybově vyvíjejí pomaleji, jsou závislejší na podnětech od pečovatelů: na tom, jak s nimi komunikují, co jim ukazují a podobně. A tak můžete pomalejšímu miminku velmi výrazně pomoci. Neplatí zde ovšem úměra: čím více, tím lépe. Na přemíru podnětů reaguje dítě vztekem či stažením se do sebe. I zde tedy platí, že nejlépe uděláte, když budete své dítě citlivě pozorovat a vhodně na něj reagovat.

Prosím, neurychlovat!

Jeden čas bylo v módě urychlování pohybového vývoje - děti se posazovaly, když ještě samy neseděly, vodily se za ruce, když ještě samy nechodily. Dnes jsou odborníci zajedno, že takováto „pomoc“ dětem škodí a jejich vývoj může i blokovat.

Buďte tedy trpěliví a netlačte na kojence, který se například s chůzí trochu opožďuje. Možná je tak obratný v lezení po čtyřech, že prostě k chození nemá důvod.

Navíc děti, které například při chůzi postupují pomaleji, bývají potom jistější a méně padají, protože lépe zvládly předcházející pohybové etapy. Věřte, že vaše dítě je natolik moudré, že samo nejlépe „ví“, jak se vyvíjet. Dejte šanci přirozenosti.

Od reflexů k řešení problémů

Přečtěte si, jak rozčlenil psychomotorický vývoj kojence známý francouzský dětský psycholog Jean Piaget.

Od 1 do 4 měsíců

Fáze primární kruhové reakce Dítě je koncentrováno na vlastní tělo a jeho projevy. Zpočátku dominují činnosti reflexního charakteru, například sání. Dotkneme-li se novorozeného miminka na tváři, otočí hlavičku směrem k doteku, chytá se ústy a uchopí-li bradavku či podobný objekt, začíná sát. Zde ještě pochopitelně nemůžeme hovořit o inteligenci v pravém slova smyslu. Do tohoto kontextu se postupně začleňují první přírůstky získané zkušeností. Dítě vyživované z lahvičky tak může mít potíže sát z prsu, a naopak. Postupně dozrávají další pohybové schopnosti, a jakmile dozrají, dítě je rádo znovu a znovu provádí - stále dokola (proto Piaget hovořil o kruhových reakcích). Dítě tak například opakovaně mává rukama, má radost z toho, že dokáže své ručky ovládat. Jeho aktivita není zaměřena k nějakému cíli, uspokojuje je sama o sobě. Poznávání je v této době zaměřeno na rozlišení a potvrzení vlastních kompetencí.

Od 4 do 8 měsíců

Fáze sekundární kruhové reakce Dítě projevuje čím dál větší zájem o své okolí. Vlastní aktivita, která pro ně byla tak atraktivní v dřívější fázi, je sama o sobě přestává bavit. Například ono mávání rukama přestává být cílem, a stává se prostředkem. Užitečnost takového chování objeví dítě obyčejně náhodou. Například kojenec mává rukama a náhodou drkne do hraček, které visí nad postýlkou. Hračky se houpou a vydávají zvuk, což se mu líbí, a proto takovou činnost opakuje. Jelikož tato opakovaná akce už není zaměřena primárně na sebe samu, ale na vnější objekty, nazval ji Piaget sekundární.

Od 8 do 12 měsíců

Fáze kombinované sekundární kruhové reakce V předchozím období dítě poznalo souvislosti mezi aktivitou a jejím efektem. Nyní je schopné postupovat opačně: dovede si stanovit nějaký cíl a hledá vhodný prostředek, aktivitu, která povede k jeho dosažení. Aby se dítě například zmocnilo předmětu za plentou, která ho zakrývá zcela nebo částečně, jde nejdříve odstranit plentu, a pak si vezme předmět. Nejprve zkouší osvědčené způsoby, pak aktivně experimentuje a kombinuje různé činnosti, aby dosáhlo žádoucího cíle. Devítiměsíční dítě dovede stáhnout ubrus, aby získalo hračku ležící na stole. Dítě tedy začíná chápat vzájemné vztahy mezi prostředkem a cílem, mezi příčinou a následkem, řeší problémy.

Jean Piaget: Psychologie inteligence, vydal Portál

Autorka je psycholožka, momentálně na rodičovské dovolené

Názory k článku (33 názorů)
neurologie, rehabilitace Tuliša 19.3.2010 9:12
*Re: neurologie, rehabilitace Katjan 20.3.2010 0:37
pohyb - mluvení Tuliša 19.3.2010 9:14
*Re: pohyb - mluvení Malenka 19.3.2010 12:27
*Re: pohyb - mluvení Insula 19.3.2010 13:49
**Re: pohyb - mluvení Monika 20.3.2010 22:12
**Re: pohyb - mluvení Monika 20.3.2010 22:12
*Re: pohyb - mluvení petra 23.3.2010 8:53
Taky nemám postižené dítě Jája 19.3.2010 11:30
průměrné dítě... Jíťa 19.3.2010 13:39
*Re: průměrné dítě... Tuliša 19.3.2010 14:1
**Re: průměrné dítě... Liška s banem :) 19.3.2010 14:12
**Re: průměrné dítě... Beruška syn 7,5 a 27tt, dcera 3  21.3.2010 8:25
***Re: průměrné dítě... Agi,Terezka 2 roky 21.3.2010 15:31
****Re: průměrné dítě... Expertka na všechno 21.3.2010 21:1
*****Re: průměrné dítě... Beruška syn 7,5 a 27tt, dcera 3  22.3.2010 8:8
******Re: průměrné dítě... holka anonymka 22.3.2010 12:51
*****Re: průměrné dítě... petra 23.3.2010 14:47
*Re: průměrné dítě... Lída+2 19.3.2010 14:10
**Re: průměrné dítě... Markéta 19.3.2010 22:42
***Re: průměrné dítě... Ivča+2 děti 19.3.2010 23:23
***Re: průměrné dítě... Jana, syn 10 m 20.3.2010 16:3
****Re: průměrné dítě... kalamajka2 21.3.2010 4:28
**Re: průměrné dítě... Pollyenka 20.3.2010 18:56
***Re: průměrné dítě... Peta@Naty@Katy 22.3.2010 8:34
****Re: průměrné dítě... Beruška syn 7,5 a 28tt, dcera 3  22.3.2010 10:7
Není možné to brát na lehkou váhu... Anny, syn - s postižením 20.3.2010 13:27
*Re: Není možné to brát na lehkou váhu.... Malenka 20.3.2010 16:33
Vyroste z líného miminka ŠŤASTNÉ dítě? Hilly. 20.3.2010 19:32
*Re: Vyroste z líného miminka ŠŤASTNÉ d... Malenka 21.3.2010 8:48
**Re: Vyroste z líného miminka ŠŤASTNÉ... Hilly. 21.3.2010 9:21
I "líné" miminko nakonec začne... Týna 22.3.2010 22:10
I "líné" miminko nakonec začne... Týna 22.3.2010 22:15




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

Naše milovaná ---ADELINKA-----ADELINKAFilípekEliška 3.8.2010Naše ADÉLKA ve školce:-)(ve fialovém tričku)FotbalistaFotbalistaTo jsem pěkná čarodějka .....ADÉLKA.......Naše princezna AdélkaADÉLKA A PEJSEK

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.