Novorozené dítě je do života vybaveno potřebnými, ale i komickými reflexy. Vyzkoušejte si, že opravdu fungují. Například ten, že na nahém břiše matky se miminko snaží doplazit k prsu.
Již ve škole mě zaujala informace, že zvednete-li novorozence tak, aby ručkama dosáhl na prádelní šňůru, můžete ho na ni pověsit, aniž by spadl. Přiznám se, že po deseti letech zvědavosti jsem to zkusila. Jak předpovídala teorie, pětidenní dcerka (ano, jednalo se o den propuštění z porodnice) se šňůry skutečně pevně chytla. Nenašla jsem ale už odvahu ji pustit a zkusit, jestli se udrží. Věřím, že ano, protože vypáčit jí šňůru ze sevřených prstíků šlo velmi obtížně. Za tuto neuvěřitelnou schopnost vděčíme pravděpodobně svým stromovým předkům a zajišťuje ji úchopový reflex.
Vrozené reflexy jsou automatické senzomotorické reakce, jimiž organismus odpovídá na vnější podnět. Jejich účelem je zajistit přežití. Bez dýchacího reflexu by miminko nepřežilo. Díky hledacímu, sacímu a polykacímu reflexu novorozenec dokáže od narození přijímat potravu, i když techniku se ještě musí učit. I mrkání, zívání, kýchání a kašlání funguje na podkladě reflexů. Mimo tyto pro život nezbytné reflexy ale existují další, v našem světě potřebné snad jen k tomu, aby měl pediatr co zkoumat při kontrolách. Nedělá to ale bezúčelně, primitivní reflexy jsou totiž důležitým ukazatelem správného motorického vývoje miminka.
Plavací reflex zajišťuje, že se miminko udrží na hladině, pokud ho položíme na znak s podepřenou hlavičkou. Dokáže reflexně zatajit dech a hrabavými a kopacími pohyby se udržet v dané poloze. Toho se využívá při plavání kojenců. Po vyhasnutí reflexu miminko jen velmi těžko přesvědčíte, aby ve vodě zaujalo polohu na zádech.
Úchopový reflex, který mimochodem funguje i na chodidlech, zajišťoval, aby novorozenec nespadl, pokud jej matka při nějakém manévru pustí. Tento reflex nám často komplikuje život, protože když miminko něco sevře, jen velmi těžko lze sevření nenásilně rozevřít. Zkuste využít reflexní uvolnění úchopu. Při pošimrání na hřbetu ručky by ji miminko mělo rozevřít.
Zajímavé jsou i reflexy pohybové. Na nahém břiše matky se miminko snaží doplazit ke zdroji potravy, tedy k prsu. Zkuste také držet dítě vzpřímeně tak, že se nožky dotýkají podložky. Uvidíte, že bude mít snahu postavit se a dokonce udělat pár kroků. To ale nemá vůbec nic společného s opravdovým stojem nebo chůzí. Naopak, tyto reflexy musí vyhasnout, aby se dítě mohlo naučit stát a chodit doopravdy. Konkrétně reflexní chůze mizí asi po dvou měsících.
Pokud se tyto reflexy neobjeví, může to být známkou, že se dítě nevyvíjí v normě. Ukazatelů je však více, reflexy jsou pouze jedním z nich. S jejich pomocí lze poměrně brzy odhalit opoždění vývoje nebo dětskou mozkovou obrnu. Také přetrvávání reflexů může ukazovat na problém. Reflexy totiž musí vyhasnout, aby se dítě naučilo ovládat svoje tělo. Asi by se nám dobře nežilo, kdyby chůzi vyvolával reflex doteku podložky a ruce by „samy od sebe“ uchopovaly vše, co se nám otře o dlaň.
Hledací reflex: Zašimráte-li miminko na tvářičce, otevře pusinku a začne ústy hledat, co by mohlo sát. Pozor při kojení, abyste se nedotýkala jeho tváře a nemátla jej tím.
Reflex Babinského: Přejeďte nehtem (nebo podobným mírně ostrým předmětem) miminku po chodidle směrem k palci. Mělo by zareagovat tím, že natáhne prstíky a odsadí palec. Porovnejte jeho reakci se svou, vy spíše prsty stáhnete a ucuknete.
Reflex Babkinův: Miminku, ležícímu na zádech, stiskněte současně obě dlaně. Narovná hlavičku doprostřed a otevře pusinku.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.