Hodina spánku navíc může být příčinou toho, proč je jedno dítě ve dne čilé a druhé líné a ospalé.
V každodenním životě se odehrávají boje mezi rodiči a dětmi o to, kdy půjde dítě spát, zda se může dívat večer na televizi apod.
Izraelští psychologové pod vedením profesora Avi Sadeha z univerity v Tel Avivu zkoumali 77 dětí ze čtvrtých a šestých ročníků po dobu pěti dnů v týdnu. Výsledky studie publikovali v časopise Child Development (březen/duben 2003). Ukázalo se, že u dětí, které spaly déle, byla kvalita spánku jistým způsobem narušena – spánek byl fragmentovaný, děti se častěji během noci probouzely. Přesto však tyto děti vykazovaly lepší skóry v testech reakčního času. Pro výkonnost dítěte během dne se ukázala jako podstatnější délka spánku, nežli určité snížení kvality spánku.
Výsledky studie jsou zajímavé s ohledem na skutečnost, že podle výzkumných zjištění dnešní děti spí v průměru kratší dobu, než tomu bylo před desítkami let. Otázkou zůstává, zda menší množství spánku v dětství nějak ovlivňuje vývoj dítěte a odráží se v dospělém věku.
Některé studie naznačují, že nedostatek spánku u dětí v raném věku může vést k rozvoji poruch pozornosti a hyperaktivitě.
Ve svých předchozích výzkumech Sadehův tým zjistil, že děti ze čtvrtých ročníků spí v průměru 8,2 hodiny denně a děti ze šestých ročníků 7,7 hodiny. Jiné studie přitom ukazují, že děti v mladším školním věku by měly spát alespoň 9 hodin denně, ve starším školním věku a na střední škole o něco méně.
Psychologové poukazují také na to, že nedostatek spánku s sebou přináší vyšší riziko nehod a úrazů, častější výskyt poruch učení, horší školní výkon a další obtíže.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.